Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ukrajina bojuje za svobodu Evropy, Putina je ještě čas zastavit, říká uprchlík

15. 3. 2022

page.Name
Viktor Batenko uprchl před ruskou agresí už dvakrát. Poprvé v roce 2014 z okupovaného Krymu, kde podnikal ve stavebnictví, a letos v únoru před začátkem ruské invaze na Ukrajinu z Kyjeva. Podle něj má Západ stále šanci ruského prezidenta Vladimira Putina v jeho plánech zastavit.

„Pokud Evropa a svět nepomůže Ukrajině, Putin ji zničí, a to nejen její kulturu, ale i její historii. Evropa by si měla konečně uvědomit, že Ukrajina bojuje i za její budoucnost a svobodu. Na sankce Putin neslyší, potvrzením toho je anexe Krymu, a před tím, v roce 2008, ruská invaze do Gruzie,“ řekl dnes šestapadesátiletý muž v hradeckém Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU).

V hradeckém KACPU si dnes vyřídil registraci se svojí přítelkyní Larisou Novakovic, se kterou se dal dohromady v Polsku po odchodu z Ukrajiny. Larisa je přesvědčena, že Rusko na Ukrajině neuspěje. "Ukrajina zvítězí, vím to," uvedla padesátiletá žena.

Oba našli azyl v Královéhradeckém kraji. „Přišli jsme přes Polsko, cesta byla ještě v klidu, válka sice byla na spadnutí, ale ještě nevypukla. V Polsku jsme nesehnali práci, poradili nám, abychom pokračovali do České republiky. Máme tady příslib zaměstnání,“ poznamenala Larisa.

Na Ukrajině zůstávají jejich nejbližší příbuzní, kteří po začátku války odjeli z Kyjeva na venkov do klidnější Čerkaské oblasti. „Denně si voláme, jsou zatím v pořádku. Opustit Ukrajinu je nyní velmi riskantní,“ sdělila.

Viktor říká, že válku na Ukrajině očekával od roku 2014, kdy Rusko anektovalo poloostrov Krym a oblasti na Donbase. „Podvědomě jsem cítil, že Rusko zaútočí na Ukrajinu, byla to otázka času. Kdo chtěl vidět, viděl. Putin před invazí několikrát naznačil, že chce obnovit Sovětský svaz a sféru vlivu v Evropě. O to se na Ukrajině teď hraje,“ pravil Viktor.

Oba Ukrajinci se shodují na tom, že Putin dosáhl dvou nechtěných věcí. Jednak sjednotil Ukrajince za svým prezidentem Volodymyrem Zelenským, který před invazí ztrácel podporu, a také vrazil klín mezi Rusy a Ukrajince. „Vztahy mezi oběma velmi blízkými národy vážně poškodil, bude trvat generace než se to napraví. Mám v Rusku tetu, se kterou jsem se pohádala. Teta nevěří, že Rusko vede proti Ukrajině válku, že je u nás válka,“ prohlásila Larisa.

Jak to bude jen trochu možné, na Ukrajinu se vrátí, odpověděli Viktor a Larisa na dotaz bez zaváhání. „Čechům a Polákům jsme nesmírně vděčni za to, že nám dali najíst a poskytli ubytování. Co budu žít, budu to šířit dál světem, budu to předávat svým dětem, aby se na to nikdy nezapomnělo,“ dodal Viktor Batenko.

Hradeckým centrem pomoci ukrajinským uprchlíkům dosud prošlo přes 6700 lidí

Příliv uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny sílí. Královéhradecké krajské asistenční centrum na pomoc Ukrajině (KACPU) do pondělní půlnoci odbavilo 6757 ukrajinských uprchlíků, z toho 814 získalo přes krajské hasiče ubytování. V pondělí hradecké KACPU zaregistrovalo 464 uprchlíků, z nichž 52 ubytování zprostředkovali hasiči, řekla dnes mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Za neděli centrum odbavilo 382 lidí, z nichž 84 ubytování zprostředkovali hasiči.

Ukrajincům v těchto dnech podle zástupců hejtmanství velkou měrou pomáhají města, obce, neziskové a jiné organizace, ale také fyzické osoby, u kterých lidé prchající před válkou našli útočiště.

„Mnoho z těch, které jsme v našem kraji přijali, přebývá v ubytovnách, bytových prostorech obcí a měst, neziskových a jiných organizací, a což je obdivuhodné, více než třetina u rodin či známých. Díky nim současnou uprchlickou vlnu v našem regionu zatím zvládáme,“ sdělil hejtman Martin Červíček.

Pro nadcházející období ale bude podle něj klíčové zajistit další kapacity pro ubytování ukrajinských uprchlíků. „Proto chci opakovaně s velkou prosbou požádat všechny obce a města, organizace, ale i fyzické osoby o poskytnutí, případně alespoň o vytipování možných ubytovacích kapacit v nemovitostech, ubytovnách a dalších objektech, které by mohly sloužit k hromadnému ubytování uprchlíků pro následující měsíce,“ sdělil hejtman.

Veškeré informace a kontakty k nabídkám pomoci lidé a organizace naleznou na webu www.nasiukrajinci.cz.

S hasiči, policií a dalšími organizacemi zřídil centrum 2. března Královéhradecký kraj v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Krajští hasiči provoz centra koordinují, funguje 24 hodin denně. Asistenční centrum odlehčuje také vytíženějším centrům v ČR.

Podle zástupců hejtmanství dvě třetiny z uprchlíků, kteří prošli hradeckým KACPU, bydlí v ubytovacích kapacitách obcí, neziskových a jiných organizací, zbylá třetina u rodin a u soukromých osob. Cílem je zajistit nouzové ubytování pro každého z nich v případě, že budou ubytování muset opustit.

Kraj kromě nouzového ubytování připravuje také plán pro zřízení uprchlického tábora, který by sloužil jako hlavní rezerva a mohl by vzniknout na bývalém vojenském letišti v Hradci Králové.


ČTK

Foto: Pixabay