Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

V hradeckém Aldisu začalo fungovat krajské centrum pomoci Ukrajině

2. 3. 2022

V hradeckém Aldisu začalo fungovat krajské centrum promoci Ukrajině 7 snímků
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které ve středu v 11 hodin začalo fungovat v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové, za první čtyři hodiny provozu odbavilo pět desítek Ukrajinců. Většina z nich našla ubytování u svých příbuzných, kteří v kraji již žijí. Zájem o poskytnutí pomoci je značný, řekl dnes ČTK mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Podle hasičů, kteří mají koordinaci centra na starosti, je v kraji volných téměř 3000 míst k ubytování. Centrum bude v provozu nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a poslouží primárně k příjmu a pomoci uprchlíkům z válkou zasažené Ukrajiny.

„Podle očekávání je velký zájem, je tu hodně rodin s malými dětmi. Za celý den se tu nahromadilo asi 200 až 300 lidí a kompletně odbaveno bylo dosud asi 50. Je to bez problémů, lidé jsou za pomoc vděční. Nedochází ani ke komunikačním problémům, většina rozumí česky. Na místě jsou samozřejmě překladatelé. Informace jsou k 15:00," řekl ČTK Lechmann.

Centrum zřídil ve spolupráci s hasiči, policií a dalšími organizacemi Královéhradecký kraj. Centra budou ve všech krajích. „Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině zabezpečuje prvotní administrativní kontakt pro uprchlíky z Ukrajiny. Zajišťuje registraci, sjednání zdravotního pojištění, potřebných dokladů a další agendu. Zároveň centrum Ukrajincům zařídí v případě potřeby umístění do dočasného ubytování," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Centrum pomoci využívá prostory dvou sálů v přízemí hradeckého Aldisu. První sál slouží jako čekárna, ve druhém sálu je takzvaný front desk pro veškeré administrativní procesy. Registrace v KACPU obnáší lustraci, vydání statutu uprchlíka, sjednání pojištění, případně zajištění ubytování. Kraj očekává, že registrace probíhající na jednom místě usnadní veškerou administrativu s tím spojenou.

Hlavním koordinátorem všech činností krajského asistenčního centra je Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje. „Kromě řídicí funkce zajišťujeme také problematiku ubytování, humanitární pomoci a dopravy registrovaných Ukrajinců na místa ubytování. Kongresové centrum Aldis splňuje všechny početné požadavky, které jsou na fungování asistenčního centra kladené," uvedl ředitel krajských hasičů David Pouč.

V současnosti hasiči v kraji evidují v rámci volných ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny celkem 2900 volných míst. „Jsou to lůžka, ať už z kapacit ministerstva vnitra, ale i soukromníků. Obrací se na nás větší počet soukromých osob, které ubytování nabízejí. Spíše jde o nabídky pro menší skupiny, jako jsou rodiny nebo matky s dětmi. Jsme za to rádi a pokud bude potřeba, budeme je využívat," řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Na zřízení centra spolupracují krajští hasiči s krajským policejním ředitelstvím, Odborem azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Diecézní katolickou charitou Hradec Králové a také se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje. Paralelně s tímto centrem funguje v Hradci Králové také regionální pracoviště Odboru azylové a migrační politiky na Ulrichově náměstí v centru města.

Příliv uprchlíků do Královéhradeckého kraje z válkou zasažené Ukrajiny sílí. Do pomoci Ukrajině se v kraji zapojují samosprávy, organizace i jednotlivci. Podle zástupců Diecézní katolické charity Hradec Králové do kraje zatím přicházeli z Ukrajiny hlavně lidé, kteří zde mají příbuzné. Ruská invaze na Ukrajinu začala ve čtvrtek časně ráno.

ČTK
Foto: Michal Fanta/HZS KHK