Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V kraji přibývá uprchlíků z Ukrajiny, kteří nemají zajištěné ubytování

9. 3. 2022

page.Name
Asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj od začátku svého fungování do středečního večera zaregistrovalo 4248 lidí, z toho 338 běžencům hasičský záchranný sbor zajistil ubytování. Během středy bylo zaregistrováno 418 ukrajinských uprchlíků.

„Většina z nich přichází již se zajištěním bydlením, 232 lidem jsme pomohli ubytování zajistit. V posledních dnech ale přibývá těch, kteří ubytování dopředu zajištěné nemají,“ uvedla dnes mluvčí krajských hasičů Martina Götzová..

Hradecké KACPU je podle ní vytížené z více než 90 procent, denně je schopné odbavit 850 až 1000 lidí. Funguje od 2. března v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. „Od 7:00 do 17:00 máme kapacitu zhruba 500 lidí, to jsme v úterý mírně překročili, bylo to více než předchozí den. Kapacita centra je v noci zhruba 350 lidí, jsme schopni ji navýšit,“ poznamenala Götzová.

S hasiči, policií a dalšími organizacemi zřídil centrum Královéhradecký kraj v hradeckém Aldisu. Krajští hasiči, kteří provoz centra koordinují, evidují pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny 4500 volných míst. Jde o lůžka z kapacit státních úřadů a organizací, příspěvkových organizací i soukromníků.

Hradecké asistenční centrum reaguje na požadavky Národního asistenčního centra pomoci Ukrajině. „Dnes bylo z Prahy dopraveno 72 osob dvěma autobusy, ukrajinští občané byli zaregistrováni a zároveň ubytováni. Prostřednictvím autobusů HZS byli lidé dopraveni do místa ubytování,“ řekla dnes odpoledne Götzová.

Také v neděli KACPU Hradec Králové odlehčilo Praze, když odtamtud autobus krajských hasičů přivezl 39 uprchlíků. V Hradci byli zaregistrováni a dostali ubytování z kapacit ministerstva vnitra. Hradečtí krajští hasiči v pondělí převáželi uprchlíky z Prahy také do Libereckého kraje.

Zaměstnavatelé zatím nabízejí uprchlíkům stovky míst

Zaměstnavatelé v Královéhradeckém kraji zatím nabízejí uprchlíkům z Ukrajiny stovky pracovních míst. Problémem pro jejich zaměstnání však může být jazyková bariéra.

Úřad práce uprchlíky oslovuje již v krajském asistenčním centru. „Denně od rána do večera se v centru střídají dva až tři naši pracovníci. Uprchlíkům pomáháme s vyplňováním žádostí o finanční mimořádnou okamžitou pomoc a předáváme informace o nabídce zaměstnání ředitel královéhradeckého krajského úřadu práce Martin Horák.

Ukrajinští uprchlíci podle něj mají projevují o zaměstnání poměrně velký zájem. "Zřejmě ani nepředpokládali, že by mohli dostávat finanční pomoc od ČR a počítali s tím, že si budou muset na živobytí vydělat sami. První věcí pro ně je ale zajištění ubytování a zajištění dětí," řekl Horák.

Většinu uprchlíků tvoří ženy a nabídky práce pro ně jsou podle Horáka různého charakteru. Jde například o úklidové práce, ale i o dělnické pozice při pásové výrobě. Místa, která uvolňují ukrajinští muži odcházející na Ukrajinu jsou spíše fyzicky náročnější a obsadit je ženami proto nebude možné. U většiny míst se bude jednat o nekvalifikované nebo méně kvalifikované pozice, v nabídce podle Horáka budou i místa ne úplně typická pro ženy.

Fakultní nemocnice Hradec Králové, která je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji, již delší čas zaměstnává 14 ukrajinských zdravotníků. „Zaměstnání Ukrajinců z řad uprchlíků je možné, ale musí splnit kvalifikační podmínky,“ uvedl mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Zatím úřady práce v kraji přijaly zhruba 30 až 40 žádostí o pracovní povolení a přibližně třetinu jich zatím vyřídily. „Zatím je to malý počet, ale první uprchlíci již mohou nastoupit do zaměstnání,“ sdělil Horák. Dodal, že dvě třetiny až tři čtvrtiny uprchlíků po registraci v KACPU odjíždí z Hradce Králové a zaměstnání by si měli hledat prostřednictvím poboček úřadů práce v okresech.

Značnou potíží při zaměstnávání uprchlíků se podle Horáka jeví jazyková bariéra. „Naprostá většina uprchlíků mluví ukrajinsky, starší také rusky a mladší anglicky. U vyřízení mimořádné okamžité pomoci se domluvíme, ale u zaměstnání je to složitější. Řeší se evidence, rekvalifikace, poradenství, nabídky zaměstnání. Hledáme proto tlumočníky, uvítáme každou pomoc v tomto směru,“ pravil Horák.

Do statistik zaměstnanosti se podle něj příchod uprchlíků přímo nepromítne, protože uprchlíci jako uchazeči o zaměstnání vedeni nejsou. Nečeká ani to, že by Ukrajinci z trhu práce vytěsňovali české uchazeče o zaměstnání. Místa, která budou obsazována Ukrajinci, jsou místa, která mají zaměstnavatelé českými občany problém obsadit již nyní.

V Královéhradeckém kraji byla ke konci února nezaměstnanost na republikově podprůměrných 2,9 procenta. Bez práce bylo 10 862 lidí, kterým zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce nabízeli přes 13 000 míst.


ČTK

Foto: Michal Fanta/HZS KHK