Středa

4. října 2023

Nyní

14°

Zítra

Svátek má

Trutnovská nemocnice dostane na pokrytí ztrát dalších 26 milionů

20. 6. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj dá na pokrytí ztrát svých nemocnic dalších téměř 116 milionů korun. Druhé letošní navýšení vyrovnávacích plateb za plnění závazku veřejné služby pro krajské oblastní nemocnice dnes schválili krajští zastupitelé. Důvodem je také růst cen energií, materiálů i služeb, informovali zástupci hejtmanství. Dohromady tak krajský rozpočet v roce 2022 počítá s vyplacením 291,9 milionu korun na vyrovnávacích platbách.

„Do zdravotnických zařízení oproti v březnu schválenému navýšení poputuje o dalších 115,7 milionu korun více na pokrytí ztrát vzniklých nejen kvůli nárůstu cen energií, materiálů a služeb,“ uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě. Pod Oblastní nemocnici Náchod spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Nejvíce, celkem 124,6 milionu korun, z toho navýšení činní 50,3 milionu korun, dostane největší krajské zdravotnické zařízení, Oblastní nemocnice Náchod.

Podle radního pro zdravotnictví Zdeňka Finka je pro Královéhradecký kraj prioritou, aby zdravotní služby v regionu mohly fungovat v dosavadním rozsahu.

Rozdělení dotace mezi nemocnice patřící Královéhradeckému kraji v roce 2022:

  • Oblastní Náchod – spadají pod ni nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, v Broumově, v Jaroměři, poliklinika v Opočně a ambulance v Novém Městě nad Metují 124,6 milionů (navýšení o 50,3 mil. Kč)
  • Oblastní Jičín – spadá pod ni nemocnice v Novém Bydžově 92 milionů (navýšení o 32,7 mil. Kč)
  • Oblastní Trutnov 60 milionů (navýšení o 25,9 mil. Kč)
  • Městská Dvůr Králové nad Labem 15,3 milionů (navýšení o 6,8 mil. Kč)

„Nemocnice se potýkají se skokovým nárůstem cen energií, materiálů i služeb a na tento dopad se kraj snaží reagovat navýšením vyrovnávacích plateb. Aktuálně navýšená část bude jednotlivým nemocnicím uvolňována postupně v závislosti na jejich ekonomické situaci. Pokud by se v posledním čtvrtletí roku 2022 ukázalo, že ekonomická situace nemocnic nevyžaduje vyrovnávací platbu ve schválené výši, danou částku pro rok 2022 snížíme,“ řekl Fink.

Královéhradecký kraj vyplácí vyrovnávací platby svým nemocnicím pravidelně každý rok. Smlouvy o závazku veřejné služby kraj uzavřel s nemocnicemi v roce 2016 na deset let. Výši vyrovnávací platby určuje kraj spolu se zdravotnickým holdingem, a to na základě žádosti samotných nemocnic. Smlouvy počítají s platbami za provoz ztrátových oddělení, jako je například interna, chirurgie, neurologie či pediatrie.

Nemocnice zastřešované Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje mají dohromady 1800 lůžek a pracuje v nich kolem 3300 zaměstnanců.

Kraj dá na stipendia pro mediky dalších šest milionů korun

Královéhradecký kraj dá dalších šest milionů korun na stipendia pro mediky, kteří se zavážou pracovat po dokončení školy v kraji. Dnes o tom rozhodlo krajské zastupitelstvo. Kraj rozdělí peníze do roku 2024, stipendia rozděluje prostřednictvím Zdravotnického nadačního fondu Královéhradeckého kraje. Fondu také směřují peníze z rozpočtu kraje.

Fond nabízí stipendia pro obory s největším nedostatkem lékařů. Stipendium ve výši 150.000 korun může získat student, který bude po studiu zařazen do specializačního vzdělávání v oborech vnitřní lékařství, pediatrie, gynekologie a porodnictví nebo radiologie a zobrazovací metody.

Částka 100.000 korun je pro budoucí lékaře v oborech psychiatrie, klinická onkologie, chirurgie, geriatrie, rehabilitační a fyzikální medicína, anesteziologie a intenzivní medicína, neurologie, lékařská mikrobiologie, ortopedie a všeobecné praktické lékařství.

Program stipendií kraj zavedl v roce 2015 a zatím se mu do zdravotnických zařízení v regionu podařilo získat více než 140 budoucích lékařů. V hradeckém kraji chybějí desítky lékařů různých specializací.


ČTK

Foto: Miloš Šálek