Sobota

23. září 2023

Nyní

15°

Zítra

15°

Svátek má

V broumovském klášteře vystavují slavnou kopii Ďáblovy bible

11. 7. 2022

V broumovském klášteře vystavují slavnou kopii Ďáblovy bible 7 snímků
Benediktinský klášter v Broumově vystavuje kopii takzvané Ďáblovy bible, která je největší rukopisnou knihou na světě. Kniha, v originále Codex gigas, bude do 31. srpna k vidění v klášterní knihovně. Kopie, kterou v roce 2007 vyrobil knihař Jiří Fogl ze Žamberka, je podle dostupných informací jedinou replikou Ďáblovy bible na světě. Originál knihy je uložen ve Švédsku, které ji v Čechách získalo jako kořist za třicetileté války v 17. století.

Lidé mohou Ďáblovu bibli v klášteře vidět při speciálních prohlídkách třikrát denně vždy od 10:00, 13:00 a 16:00. „Prohlídka s výkladem bude trvat asi 25 minut. Průvodce návštěvníkům ukáže více listů knihy,“ uvedla mluvčí kláštera Kateřina Ostradecká. Kopii uvidí i účastníci klasické prohlídky kláštera, která zahrnuje také prohlídku knihovny. Nedostanou ale ke knize zvláštní výklad. „Pokud lidé chtějí mít jistotu prohlídky v daném čase, mohou si termín rezervovat mailem či telefonicky,“ dodala.

Codex gigas váží 75 kilogramů, je svázán v dřevěných deskách potažených kůží a opatřených kováním. Na výšku má kniha téměř jeden metr, široká je půl metru a silná 22 centimetrů. Název Ďáblova bible získal rukopis díky postavě čerta vyobrazené na jedné z jeho stránek. K obrázku se váže legenda, podle které ďábel pomohl neobyčejně rozsáhlý text sepsat mnichovi za jedinou noc.

Rukopis vznikl na počátku 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. V letech 1477 až 1593 byla bible uložena v broumovském klášteře. O rok později byla převezena do Prahy, kde ji později ukořistila švédská vojska.

Ve středověku byla kniha přirovnávána k sedmi divům světa. Do knihy je latinsky vepsán text nejen celé bible, ale i Kosmova kronika česká, zaklínadla, řada různých traktátů a menších spisů, kalendář s nekrology, seznam podlažického bratrstva, spisy o aritmetice a různé dobové záznamy.

Když byl v roce 2007 v České republice originál Codexu gigas, tak se podařilo vytvořit kopie listů. Švédská vláda ale dovolila okopírovat ze zhruba 620 stran asi jen jednu třetinu. V kopii je proto většina stran bílých.

Benediktinský klášter v Broumově vznikl ve 14. století. Barokní podoba z 18. století je dílem Kiliána Ignáze Dienzenhofera. V roce 2015 prošla velká část kláštera rozsáhlou rekonstrukcí za téměř čtvrt miliardy korun. Při běžných prohlídkách návštěvníci mohou projít klášterním kostelem, navštíví dochovanou knihovnu či klášterní refektář s kopií Turínského plátna.

ČTK
Foto: Jiří Štefek