Středa

4. října 2023

Nyní

14°

Zítra

Svátek má

Našel jsem se v dělání rozhovorů, říká novinář Hynek Šnajdar

16. 4. 2022

Do jeho 28 let ho ani nenapadlo, že by se žurnalistika mohla stát jeho životem. Bylo to asi tak pravděpodobné jako to, že se díky tomuhle řemeslu dostane na druhou stranu republiky. Hostem Podcastu Vítka Martince byla dnes už legenda východočeské žurnalistiky a tvůrce koláží Hynek Šnajdar.
„Během dospívání mě žurnalistika vůbec nelákala. Tehdy vycházely věci jako Mladá fronta a to opravdu nebylo nic pro mě. Takže po škole jsem vystřídal spoustu klasických zaměstnání. Pracoval jsem jako závozník, topič nebo ve fabrice,“ popisuje svůj životní příběh Hynek Šnajdar.

Psaní ho však vždycky bavilo. „Největší zlom u mě nastal v mých 28 letech, když jsem pomáhal vydávat samizdat Satir, což byla tehdy nelegální tiskovina. A na základě toho mi jeden můj kamarád nabídl jestli nechci jít pracovat do novin. Ze začátku jsem se na to moc necítil, ale vzal jsem to jako výzvu a nastoupil do tehdejšího týdeníku region Valašsko, kde jsem se později stal i šéfredaktorem,“ vzpomíná Hynek.

Později podle svých slov zatoužil po denním zpravodajství. A shodou okolností se mu začal věnovat v Královéhradeckém kraji. „Úplně náhodou jsem byl tenkrát na dovolené ve východních Čechách, a tak jsem se šel zeptat do Krkonošských novin, jestli by tam neměli volné místo. To tam sice neměli, ale za to my řekli, že bude nově Deník i v Náchodě. Nastoupil jsem tam v roce 1996 a strávil jsem tam 13let,“ vysvětluje Hynek, jak se dostal z Moravy až na Hradecko.

„Až v mém posledním působišti, kterým byly Trutnovinky a v současnosti jsou Salonky, jsem se dostal k dělání rozhovorů a musím říct, že v tom jsem se opravdu našel. A nemusí to být jen kultura. Baví mě dělat rozhovory i s lékaři, sportovci nebo politiky,“ říká Hynek Šnajdar s tím, že oblíbenou částí práce je pro něj i příprava před rozhovorem. 

„Připravuju se rád poctivě a dopodrobna, protože mám pocit, že potom ten rozhovor i dobře dopadne,“ vysvětluje. Vybrat jeden oblíbený rozhovor prý nedokáže. Za sebou už jich ale rozhodně má stovky. A nechybí mezi nimi ani známé osobnosti. „Musím ale říct, že dělám moc rád rozhovory i s lidmi, kteří mají nějaký netradiční koníček. A takových lidí je na Hradecku mnoho,“ doplňuje Hynek. To a mnohem více se dozvíte v novém Podcastu Vítka Martince, tentokrát s legendou Východočeské novinařiny a tvůrcem koláží Hynkem Šnajdarem!

Vítek Martinec
redakce@trutnovinky.cz