Úterý

27. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Filipojakubská noc byla podle hasičů klidná

1. 5. 2022

page.Name
Hasiči na východě Čech v souvislosti s pálením čarodějnic nezaznamenali žádný případ požáru. Dobrovolní hasiči v desítkách případů dohlíželi na pálení ohňů. ČTK o tom dnes informovali zástupci hasičů Královéhradeckého a Pardubického kraje. Minimum případů v souvislosti s tradičním pálením ohňů řešili hasiči poslední dubnový den na východě Čech také v minulých dvou letech, kdy platila protipandemická opatření.

„Z pohledu hasičů byly čarodějnice, co se požárů týče, nadmíru klidné. V Královéhradeckém kraji evidujeme za sobotu 30. dubna a začátek neděle 1. května do 7:00 celkem 32 událostí, z toho tři požáry, šest dopravních nehod, a 17 technických zásahů. Žádný z požárů neměl přímou souvislost s pálením čarodějnických ohňů," uvedla na webu mluvčí krajských hasičů v Hradci Králové Martina Götzová.

Podobné to bylo o filipojakubské noci i v sousedním Pardubickém kraji. „V přímé souvislosti s pálením čarodějnic neevidujeme žádný případ. Dobrovolné jednotky prováděly tzv. asistenci, dohled při pálení čarodějnic v 26 případech. Poslední dubnová noc v Pardubickém kraji byla poklidná," uvedla na webu mluvčí krajských hasičů v Pardubicích Vendula Horáková.

Hasiči v Pardubickém kraji vyjížděli v souvislosti s pálením v přírodě ke dvěma případům. „Jednalo se o pálení soukromou osobou, která filipojakubskou noc využila k pálení starého odpadu,“ uvedla Horáková.

Nejzávažnější požár, který nesouvisel s pálením čarodějnic, se stal v Poličce na Svitavsku. Šlo o požár v domácnosti, při kterém dva dospělí a dítě utrpěli popáleniny. Hasiči na místo vyjížděli v sobotu ve 20:50. „Žena doplňovala biolihem volně stojící dekorativní bio krb a pravděpodobně se vznítily páry tohoto plynu. Na místě byl popálený muž a dítě. Obě osoby byly transportovány do nemocnice vrtulníkem. Žena utrpěla též popáleniny, byla na místě ošetřena, a poté převezena do nemocnice," uvedla Horáková.

Podle dávné tradice se svatojakubské noci připisuje magická moc. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, který byl nejblíže dnu přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Do dnešní doby se většinou uchovalo jen rozdělávání ohňů, při kterých se hoduje či zpívá, případně tančí a skáče přes zapálenou vatru.

ČTK
Foto: Miloš Šálek