Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-1°

Zítra

-1°

Svátek má

Počet zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny vzrostl v kraji na 1500

10. 5. 2022

page.Name
V Královéhradeckém kraji dosud našlo práci přibližně 1500 uprchlíků z Ukrajiny. Za poslední měsíc se jejich počet zvýšil přibližně o 500, tedy o polovinu. Skutečný počet zaměstnaných uprchlíků však bude zřejmě vyšší, protože ne všichni zaměstnavatelé zatím splnili informační povinnost nahlásit zaměstnané Ukrajince úřadům práce.

Do Královéhradeckého kraje podle dat Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) dosud od začátku března přišlo 14 500 uprchlíků z Ukrajiny. Protože významnou část uprchlíků tvoří děti či senioři, tak se podle ředitele královéhradeckého krajského úřadu práce Martin Horák dá říci, že významné procento práceschopných uprchlíků již našlo práci. „Ukrajinci také mají velkou mobilitu. Stěhují se v rámci kraje i mimo kraj a také mimo Českou republiku, někteří se vracejí domů,“ uvedl.

Právě nejistota daná délkou pobytu v Česku podle Horáka ovlivňuje formu zaměstnání a druh práce uprchlíků. „Nechtějí se vázat na dlouhou dobu, proto častou formou zaměstnání je uzavření dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti,“ poznamenal Horák. Ukrajinci také vezmou jednoduší manuální práci. Příčinou je neznalost češtiny či to, že obtížně prokazují svou kvalifikaci získanou na Ukrajině. Neznalost jazyka je podle Horáka i překážkou pro zapojení uprchlíků do rekvalifikačních programů.

V řadě případů však podle něj není pro uprchlíky problémem práce ve směnných provozech. „Tam, kde žijí v komunitách, jsou schopni se přizpůsobit a vzájemně si pomoci například s hlídáním dětí. Takže i směnný provoz není překážkou,“ řekl Horák.

Jako zájemce o práci úřady práce v kraji evidují asi 700 ukrajinských uprchlíků. Podle Horáka však nejde o moc vypovídající číslo, protože mnoho uprchlíků si práci hledá aktivně samo. V kraji bylo ke konci dubna 12 853 volných pracovních míst. Z toho přes 70 procent tvořila místa nahlášená zaměstnavateli pro zaměstnání cizinců.

V celém Česku podle dostupných údajů nastoupilo od zahájení ruské invaze k zaměstnavatelům 35 943 Ukrajinců. Nejvíce jich pracuje v Plzeňském kraji, a to bezmála 5900. Ukrajinci nejčastěji nacházejí uplatnění jako montážní dělníci výrobků a zařízení, pomocníci ve stavebnictví, ve výrobě nebo v dopravě.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek