Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Katastrofické scénáře v nemocnicích nejsou pravděpodobné, říká hejtman

11. 1. 2022

page.Name
Katastrofické scénáře v nemocnicích v Královéhradeckém kraji v souvislosti s nástupem nakažlivější varianty koronaviru omikron jsou nepravděpodobné. Počet pacientů s covidem hospitalizovaných v kraji se zřejmě bude pohybovat na úrovni loňského listopadu, kdy jich bylo zhruba 300. Situace v nemocnicích by tak měla být zvládnutelná, řekl dnes novinářům hejtman Martin Červíček (ODS).

Počet hospitalizovaných s covidem-19 v kraji vzrostl, dnes ráno jich bylo 137, z nichž 27 v intenzivní péči, v pondělí 121, z nich 27 na JIP. Na přelomu loňského února a března, kdy byla situace v kraji nejhorší, bylo hospitalizovaných s covidem v kraji více než 600 lidí, z nich asi 120 na JIP. Nemocnice pacienty převážely mimo region.

"Během prosince jsme zaznamenávali v kraji pokles nových případů onemocnění covid-19, v posledních 14 dnech se pokles zastavil a nyní evidujeme zhruba 2100 nových případů týdně. Zdá se, že jsme ve fázi, kdy končí varianta delta a kdy je předpoklad nástupu nové varianty omikron," řekl dnes Červíček.

 

Kraj se podle něj připravuje na další zrychlení epidemie covidu-19 kvůli šíření varianty omikron. Opatření je potřeba nastavit tak, aby klíčové firmy a organizace nutné pro fungování regionu mohly být v chodu. "Očekává se zvýšený nárůst nových onemocnění, ale je potřeba to všechno brát rozumně. Odhadované predikce ve zdravotnictví až tak katastrofické nejsou. Doufám, že predikce jsou přesné a žádné katastrofické scénáře nás nečekají," řekl hejtman.

Podle dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové omikron v kraji v celkových počtech provedených diskriminačních PCR testů převažuje a šíří se komunitně.

"Odhadem u 60 procent pozitivních případů, u kterých je prováděno další vyšetření na mutace, je na základě diskriminačního PCR podezření na variantu omikron. Jinak máme stále v kraji sekvenačně potvrzených sedm případů varianty omikron. Případy podezření na tuto variantu na základě diskriminačních PCR testů ale stále stoupají," řekla dnes ČTK mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

O prvním potvrzeném případu omikronu v kraji hygienici informovali 17. prosince, o druhém 20. prosince. Oba případy se týkaly členů jedné rodiny, kteří se vrátili z Afriky. První potvrzený případ omikronu v ČR byl koncem listopadu u ženy z Liberce, která se vrátila z Afriky.

Podle incidence, tedy počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, v posledních dnech epidemie koronaviru v kraji stagnuje. Dnes oproti pondělí klesla na 369 z 389, v neděli byla 386 a v pátek 363. Před týdnem v úterý byla 366, v týdnech před tím ve stejný den 391, 637, 808, 980 a 721. V celé ČR sedmidenní incidence dnes činila 420.

V Královéhradeckém kraji, který má zhruba 548 tisíc obyvatel, bylo k dnešnímu ránu spotřebováno 839.544 dávek vakcíny proti covidu-19. Z toho prvních dávek zdravotníci podali 349.232, druhých 328.939 a posilujících, třetích dávek 161.373, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví.

ČTK
Foto: Miloš Šálek