Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kraj hlásí sedm potvrzených případů omikronu, podezřelých jsou desítky

5. 1. 2022

page.Name
V Královéhradeckém kraji přibývá nákaz koronavirovou variantou omikron. Sekvenační metodou testování bylo dosud v kraji potvrzeno sedm případů varianty omikron, z toho čtyři z nich tento týden. Omikron se v kraji šíří komunitně. U více než 90 podezřelých případů v regionu dosud neskončila sekvenace odebraných vzorků.

„Aktuálně evidujeme sedm sekvenačně potvrzených případů varianty omikron, kromě dvou prvních případů není u ostatních žádná vazba na zahraničí. U dalších 93 případů je zatím podezření na omikron na základě diskriminačního PCR. Od úterý do dneška stoupl počet podezření o jednu třetinu," řekla dnes mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.

O prvním potvrzeném případu omikronu v kraji hygienici informovali v pátek 17. prosince, o druhém v pondělí 20. prosince. Oba případy se týkaly členů jedné rodiny, kteří se vrátili z Afriky. První potvrzený případ omikronu v ČR byl koncem listopadu u ženy z Liberce, která se vrátila z Afriky. Hygienici poté odhalili další nakažené na jižní Moravě.

Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji po několika týdnech slábnutí začala stagnovat. Incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 364, stejně jako v úterý. Před týdnem v úterý činila 391 a před tím 637, 808, 980, 977 a 721. Celostátní průměr byl dnes 368, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Nákaza v kraji se podle ministerstva aktuálně nejvíce šíří v okrese Náchod, kde za posledních sedm dní přibylo na 100 000 obyvatel zhruba 418 nakažených. Na Hradecku podle tohoto přepočtu přibylo zhruba 390 případů, na Rychnovsku zhruba 329, na Trutnovsku okolo 333 a v okrese Jičín bylo zjištěno za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel zhruba 308 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva.

ČTK