Pátek

2. června 2023

Nyní

14°

Zítra

10°

Svátek má

Kriminalita v kraji loni klesla o devět procent

21. 1. 2022

page.Name
Kriminalita v hradeckém kraji loni klesla o 9,1 procenta. Policisté v uplynulém roce v kraji evidovali 5268 trestných činů po 5794 trestných činech v roce 2020. Objasněnost v meziročním srovnání mírně klesla na 62,7 procenta z předloňských 63,1 procenta. Vyplývá to z tiskové zprávy policejního prezidia k loňské kriminalitě v ČR. Krajská policie chystá prezentaci k vývoji kriminality v loňském roce na úterý 25. ledna.

Objasněnost trestných činů v Královéhradeckém kraji byla v rámci ČR nadprůměrná. V celé ČR byla na úrovni 57 procent. Královéhradeckých 62,7 procenta bylo třetí nejvyšší objasněností v ČR, vyšší měly jen Zlínský a Jihočeský kraj.

V Královéhradeckém kraji v porovnání s jinými kraji výrazněji klesla násilná kriminalita, a to o 9,7 procenta. Větší pokles vykázaly jen Ústecký a Jihočeský kraj. V kraji ubylo i vražd či pokusů vraždy.

Kriminalita loni klesla v celé ČR o 7,4 procenta. Snížení bylo ve všech krajích. Policie pokles kriminality vysvětluje mimo jiné různými omezeními souvisejícími s epidemií covidu-19, která výrazně omezovala pohyb lidí, konání veřejných akcí, provozování podniků a zařízení, ve kterých se pravidelně schází větší množství lidí a tím se zvyšuje riziko trestné činnosti. Změnilo se také statistické vykazování a dolní hranice výše škody při kvalifikaci trestného činu na 10 tisíc korun.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek