Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Nemocnice v kraji zřejmě povede Halajčuk, do správní rady v Trutnově asi usedne Valenta

11. 1. 2022

page.Name
Kraj chystá změny ve vedení Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a řízení svých nemocnic. Předsedou představenstva by se měl od 1. února stát Tomáš Halajčuk, který dříve působil ve vojenském zdravotnictví. V čele holdingu vystřídá Mariana Tomášika, který bude místopředsedou představenstva holdingu. Cílem je zefektivnit způsob řízení nemocnic, řekl dnes novinářům hejtman Martin Červíček (ODS). Pod holding spadají nemocnice v Jičíně, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který patří i nemocnice Rychnov nad Kněžnou.

"Od 1. února připravujeme zásadní organizační a personální změny v našem zdravotnictví, které se budou týkat především zdravotnického holdingu, ale i způsobu řízení krajských nemocnic. Není to o práci zdravotníků, ale o managementu nemocnic, holdingu a odpovědnosti politiků, kteří jsou ve vedení kraje," řekl dnes Červíček.

Počet členů představenstva holdingu se sníží se sedmi na pět. "Zástupci nového představenstva budou lidé, kteří odpovídají za holding, a zároveň posílíme roli kontrolní," řekl hejtman.

Šéfem představenstva holdingu by měl být zmíněný Halajčuk, prvním místopředsedou Jiří Řezníček, druhým Tomášik, součástí představenstva bude také předsedkyně zdravotnického výboru kraje Dana Kracíková a nově pouze jeden zástupce ředitelů nemocnic, přičemž zhruba po roce se budou ředitelé v představenstvu střídat. Dosud jsou v představenstvu čtyři ředitelé nemocnic v Náchodě, Trutnově, Jičíně a ve Dvoře Králové nad Labem, a to Jan Mach, Miroslav Procházka, Tomáš Sláma a Miroslav Vávra.

Změnit by se měla i struktura řízení krajských nemocnic. "Neměníme ředitele nemocnic, ale strukturu jejich řízení prostřednictvím správních rad. Nově tam nebudou dva zástupci nemocnice a jeden zástupce holdingu, ale ředitel nemocnice, zástupce holdingu a zástupce vedení kraje. Chceme tím posílit kontrolní činnost ze strany lidí, kteří odpovídají za vedení kraje a velmi často rozhodují o strategii krajského zdravotnictví," řekl hejtman.

Ve správní radě trutnovské nemocnice by měl být z vedení kraje radní pro regionální rozvoj a dotace Adam Valenta (Piráti), ve správní radě náchodské nemocnice pak hejtman Martin Červíček (ODS), dvorské nemocnice radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK) a ve vedení jičínské nemocnice náměstek hejtmana pro finance Rudolf Cogan (STAN)

Tomáš Halajčuk dříve působil na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové. Podle hejtmana má velké zkušenosti ze zdravotnictví v mezinárodním měřítku se specializací na kybernetickou bezpečnost. "Má velké manažerské předpoklady, přichází z prostředí vojenského zdravotnictví, ukončil angažmá v armádě. Jsem velmi rád, že budeme moci využít jeho schopnosti a zkušenosti právě ve veřejném sektoru," řekl Červíček.

  ADAM VALENTA  krajský radní
 

V krátké době jde o druhou změnu ve vedení holdingu. Změna v prosinci 2020 byla jednou z nejvýraznějších personálních změn po nástupu nové krajské vlády. Dozorčí rada holdingu tehdy odvolala předsedkyni představenstva holdingu Ivanu Urešovou. Ve funkci ji nahradil místopředseda holdingu Marian Tomášik, který již byl předsedou představenstva před Urešovou. Podle vedení kraje holding pod vedením Urešové nenaplnil očekávání, která mělo.

"S panem Tomášikem jsme se po výměně paní Urešové dohodli, že než rozhodneme o těchto změnách, dočasně holding povede. Není to tedy žádné překvapení," dodal Červíček.

Kraj vede koalice čtyř subjektů. Tvoří ji ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši a dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45tičlenném zastupitelstvu má vládnoucí koalice většinu 27 hlasů.

ČTK
Ilustrační foto: Pavel Cajthaml