Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Více nakažených, méně hospitalizovaných. Ze 70% převládá omikron

13. 1. 2022

page.Name
V hradeckém kraji se šíření nakažlivější koronavirové varianty omikron do obsazenosti nemocnic zatím nepromítlo. Podezření na omikron na základě diskriminačního PCR testu v kraji je odhadem u 70 procent pozitivních případů, u kterých je další vyšetření na mutace. Nejvíce v kraji se omikron šíří v okrese Hradec Králové, kde je to už v 90 procent případů, vyplynulo z dnešního vyjádření hejtmanství a krajských hygieniků. V úterý 11. ledna byl omikron podle provedených diskriminačních PCR testů v kraji procentuálně zastoupen z 60 procent.

Podle dnešního sdělení krajské hygieny je v regionu sekvenačně potvrzeno sedm případů omikronu, nová varianta se v kraji šíří komunitně.

Počty nových případů covid-19 v kraji po prosincovém poklesu a 14denní stagnaci na přelomu roku začaly znovu růst. Za posledních sedm dnů v regionu podle hejtmanství přibylo 2271 nově nakažených, o 200 více než před týdnem. "Zatím se nárůst nových případů neprojevil v nemocnicích, existují scénáře, které za určitých okolností nás mohou vrátit do stavu na konci minulého roku. Osobně chci ale věřit tomu, že to takový problém nebude," uvedl dnes hejtman Martin Červíček (ODS).

V souvislosti s rizikem masivního šíření varianty omikron kraj jedná o dalších krocích tak, aby byl zajištěn chod regionu, například dnes se starosty obcí s rozšířenou působností mimo jiné o přípravách na plošné testování a karanténní opatření, která začnou příští týden.

"Musíme být připraveni, že vlivem karanténních opatření dojde k výpadku některých profesí v kritické infrastruktuře a dalších nouzových službách. Například s dopravci nadále jednáme o případném výpadku řidičů, který bychom museli řešit omezením vybraných spojů ve veřejné dopravě," uvedl Červíček.

Přestože epidemie koronaviru v kraji opět sílí, v nemocnicích v kraji počty hospitalizovaných pacientů s covidem v posledních dnech nerostou. Dnes ráno se ve všech nemocnicích v kraji léčilo s koronavirem 114 pacientů, z nich 30 v intenzivní péči, v pondělí 10. ledna bylo těchto pacientů v nemocnicích 121, z nichž na JIP bylo 27. Před týdnem v pondělí 3. ledna se ve všech nemocnicích v kraji léčilo 120 pacientů s covidem, přičemž 22 jich bylo na JIP.

Na přelomu loňského února a března, kdy byla situace v kraji z epidemického hlediska nejhorší, bylo hospitalizovaných s covidem v kraji více než 600 lidí, z nich asi 120 na JIP. Nemocnice pacienty převážely mimo region.

Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 412, ve středu 380 a celostátní průměr byl dnes 440. Přibývají také denní počty nově potvrzených případů covidu-19, ve středu jich v kraji přibylo 492, před týdnem ve stejný den 315 a před tím 307.

V kraji se lidé mohou očkovat proti covidu na 11 místech, ve svých ordinacích nadále očkují také praktičtí lékaři. V kraji se zhruba 548.000 obyvateli bylo podáno zhruba 840.000 dávek vakcíny, alespoň jednou očkováno bylo téměř 74 procent obyvatel kraje starších 16 let.

ČTK
Grafika: Michal Kriegler