Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Stavbou roku Královéhradeckého kraje je domov seniorů v Opočně

22. 11. 2022

page.Name
Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2022 získala přestavba nevyužité nemocniční budovy na domov seniorů v Opočně na Rychnovsku. Investorem stavby za více než 100 milionů korun byl kraj. Do letošního 19. ročníku soutěže stavbaři, investoři a architekti přihlásili 19 staveb, o tři více než loni.

„Cílem soutěže je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a projektováním v Královéhradeckém kraji. Jsem rád, že můžeme přispět ke zviditelnění autorů staveb, kteří myslí nejen na stavební náklady, ale také na funkčnost budovy a komfort těch, kteří je využívají. Jsem přesvědčen o tom, že stávající energetická krize se promítne do stavebnictví a budeme ještě více dbát nejen na úspornost staveb, ale i na šetrnost při výstavbě, kdy budeme více přistupovat k rekonstrukcím starších objektů,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Domov seniorů v Opočně projektovala společnost Projecticon z Nového Hrádku na Náchodsku, přestavbu udělala stavební společnost Valc z Hradce Králové. V objektu dříve byla porodnice a chirurgie. Při rekonstrukci budova dostala nástavbu třetího podlaží, plochou střechu místo valbové a projektanti razantně změnili vnitřní dispozice. Kapacita objektu je 47 lůžek.

Ocenění Stavba roku v kategorii dopravní stavby porota udělila rekonstrukci Hlavní ulice v lokalitě u hvězdárny v Hradci Králové.

Čestné uznání dnes od odborné poroty získali tvůrci obchvatu Domašína na Rychnovsku a bytové rezidence Nerudovka v Novém Městě nad Metují.

Zvláštní cenu poroty obdržela novostavba základní školy v Černíkovicích na Rychnovsku.

Cenu ministerstva průmyslu a obchodu dostali autoři bytového domu Cihlovka v Hradci Králové.

Stavby z hradeckého kraje se často prosazují v celostátním měřítku. Rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové získala v roce 2017 titul Stavba roku ČR. V roce 2016 získala ocenění Stavba roku ČR rekonstrukce hospitálu Kuks, v roce 2015 jej obdržel Komenského most v Jaroměři a v roce 2014 kabinová lanovka na Sněžku. V minulých letech tento titul získaly také společenské centrum Uffo v Trutnově, areál krajského sídla Regiocentrum Nový pivovar a budova hradecké studijní a vědecké knihovny.

Pořadatelem krajské soutěže Stavba roku jsou vedle Královéhradeckého kraje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů. Soutěž je nepostupovou obdobou celostátní soutěže Stavba roku.

ČTK
Foto: Královéhradecký kraj