Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-1°

Zítra

-1°

Svátek má

Hradecký kraj zatím nechystá zrušení záchytné stanice, řeší, co dál

5. 12. 2022

page.Name
Vedení Královéhradeckého kraje nepředpokládá, že by bez náhrady zrušilo protialkoholní záchytnou stanici v Hradci Králové. Kraj dosud nenašel nástupce odstupujícího dlouholetého ředitele a vedoucího lékaře a také nezvolil model dalšího fungování hradecké záchytky, jediné v regionu. Vyplynulo to z vyjádření radního pro zdravotnictví Zdeňka Finka a hejtmana Martina Červíčka, kteří dnes zastupitele o situaci kolem záchytky informovali.

Dosavadní ředitel Vlastimil Kyral před několika měsíci oznámil, že odchází do důchodu, funkci bude vykonávat maximálně do 31. prosince. Kraj také vypsal 19. září bez výsledku soutěž na provozovatele.

„Marně hledáme vedoucího lékaře záchytky, který by péči garantoval. Dosud se to nepodařilo. Jako kraj máme ze zákona povinnost protialkoholní záchytnou stanici provozovat. Snažíme se dál sehnat někoho, kdo by byl garantem této péče,“ uvedl Fink.

Podle něj hradecká záchytka je jediným takovým zařízením v ČR, které není součástí zdravotnického zařízení. Ve hře tak zůstává i možnost, že provoz by zajišťoval externí provozovatel, například některá z nemocnic v kraji. V takovém případě by mohl skončit model krajské příspěvkové organizace.

„S nemocnicemi v kraji jednáme. Umístění jinde než v Hradci Králové, při polovině příjmů z této lokality, by ale bylo problematické,“ řekl Fink. Zrušení hradecké záchytky bez náhrady by podle něj znamenalo komplikace pro řadu organizací a institucí v kraji.

Hradecká protialkoholní záchytná stanice je krajská příspěvková organizace, působí v městské části Nový Hradec Králové a je jedinou v kraji. Loni provedla více než 1250 vyšetření a přijala zhruba tisíc lidí.

Protialkoholní záchytnou stanici Královéhradeckého kraje od roku 1993 do června 2002 zřizovalo město Hradec Králové, poté přešla pod kraj. Roční rozpočet hradecké záchytky je v posledních čtyřech letech deset až 14 milionů korun, přes 90 procent tvoří příspěvek Královéhradeckého kraje.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň