Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V nemocnicích vzrostou mzdy o osm procent, letos byl průměrný plat přes 50 tisíc

19. 12. 2022

page.Name
Mzdy zaměstnanců nemocnic Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje od ledna vzrostou o osm procent. „Podle odhadů personalistů se průměrná mzda zvýší přibližně o 3000 korun,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Průměrná hrubá mzda zaměstnanců holdingových nemocnic, včetně proplacených přesčasů, v roce 2022 činila zhruba 50 400 korun. Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. Nemocnice krajského zdravotnického holdingu mají přibližně 3500 zaměstnanců.

„Ačkoliv je navýšení tarifů na rok 2023 vyšší, než jsme původně plánovali, vnímám, že současná doba přináší našim zaměstnancům zvýšené náklady na běžný život. Výše mzdy je také zásadním prostředkem pro zajištění personální stability našich nemocnic,“ řekl předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Tomáš Halajčuk.

Navýšení mezd pro zaměstnance krajských nemocnic přivítal hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček. „Stabilizace zdravotnického personálu je pro mě dlouhodobě prioritou. Je potřeba, abychom v nemocnicích měli dostatek zdravotníků a aby kvůli rozdílným platům neodcházeli do jiných zařízení v kraji, nebo dokonce mimo region,“ sdělil Červíček.

Osmiprocentní nárůst tarifní složky mzdy u všech zaměstnanců krajských nemocnic znamená v celkovém součtu zvýšení mzdových nákladů přibližně o 175 milionů korun. Polovinu těchto nákladů pokryje zvýšení úhrad od zdravotních pojišťoven dané úhradovou vyhláškou a zbytek půjde na vrub nemocnic, což bude vyžadovat růst produkce.

„Částečně budou mzdové náklady pokryté také zvýšenými vyrovnávacími platbami závazku veřejné služby poskytovanými Královéhradeckým krajem,“ řekl Halajčuk. Ocenil také průběh společného kolektivního vyjednávání se zástupci odborových organizací.

„Tento nárůst (mezd) bude znamenat zvýšení nákladů přibližně o 175 milionů korun ročně. Ve spolupráci s nemocnicemi je kraj připraven polovinu této částky uhradit. Počítáme, že 24 milionů půjde z krajského rozpočtu formou vyrovnávací platby nemocnicím,“ doplnilČervíček.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje je akciová společnost, jejímž je Královéhradecký kraj stoprocentním vlastníkem. Holding zastřešuje krajské nemocnice.

ČTK
Foto: Dušan Mihalečko