Sobota

9. prosince 2023

Nyní

-2°

Zítra

Svátek má

Vlaky a autobusy pojedou od neděle podle nových jízdních řádů

9. 12. 2022

page.Name
Jízdní řády v hradeckém kraji, které začnou platit od neděle 11. prosince, přinesou několik změn. V autobusové dopravě se například prodlouží spojení ze Dvora Králové nad Labem přes Českou Skalici až do Náchoda nebo bude více přímých vlakových spojů z Hradce Králové do regionu Podorlicko.

Podle hejtmana Martina Červíčka se i přes výrazný nárůst nákladů na provoz veřejné dopravy podařilo udržet stejný objem vlakových a autobusových spojů i pro následující rok, a to i bez zdražení jízdného.

„Rostoucí počet cestujících ve veřejné dopravě je důležitým faktorem pro její udržitelnost a pro nás je zároveň i motivací pro další zefektivňování jednotlivých spojů především na základě odezvy veřejnosti,“ sdělil hejtman Martin Červíček.

Regionální vlaky objednané krajem ujedou příští rok 5,9 milionu kilometrů, denně 16.300 kilometrů, což je meziročně o 0,7 procenta více, uvedly České dráhy.

„V železniční dopravě se například drobně mění odjezdy vlakových souprav na trase Kolín - Trutnov, přičemž všechny vlaky budou nově projíždět Choťovicemi. U autobusové dopravy například ve spolupráci s Libereckým krajem zavádíme nový koncept dopravy na trase Špindlerův Mlýn - Vrchlabí - Jičín - Praha,“ uvedl krajský radní pro dopravu a majetek Václav Řehoř.

Další novinkou v autobusové dopravě je posílení autobusů na lince 522 Dvůr Králové nad Labem - Miletín - Hořice, kde bude zaveden pár dopoledních spojů, přičemž časy dopoledních spojů budou upraveny. Nově pojedou spoje ze Dvora Králové nad Labem do Hořic v 8:10 a 10:10, v opačném směru z Hořic do Dvora Králové pojedou spoje v 9:08 a 11:08. Oba páry dopoledních spojů mají v Hořicích zajištěnou návaznost na linku Jičín - Hradec Králové.

Také na autobusové lince 504 bude z kapacitních důvodů zaveden pár spojů ve 13:05 z Jičína do Hradce Králové a 14:25 z Hradce Králové do Jičína. Tyto spoje pojedou v pátek kromě prázdnin.

V zimní sezoně o víkendech a svátcích posílí autobusové spojení z centra Deštného v Orlických horách na Šerlich, stejně jako loni. Královéhradecký kraj tím chce v nejexponovanější dny odlehčit horskému sedlu, ve kterém kvůli přeplněným parkovištím v zimě často kolabuje doprava. Posílení autobusových spojů o volných dnech mezi Deštným a Šerlichem potrvá od 17. prosince do 19. března. Autobusy umožní přepravu lyžařského vybavení, u sjezdových lyží bude nutný obal, u běžeckých lyží postačí jejich sepnutí k sobě, uvedli zástupci kraje.

Pro zvýšení přehlednosti systému veřejné dopravy a zjednodušení informování cestujících Královéhradecký kraj zavedl změny v označení jednotlivých vlakových linek. Každá linka se nově označuje kombinací písmene a čísla. Podobné systémy jsou běžné ve většině ostatních krajů ČR. Další informace o jízdních řádech jsou dostupné na portálu veřejné dopravy na www.dopravakhk.cz.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek