Sobota

23. září 2023

Nyní

15°

Zítra

15°

Svátek má

Hradecká fakultní nemocnice ročně provede na 50 robotických operací srdce

30. 10. 2022

page.Name
Kardiochirurgická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) ročně provádí okolo 800 operací, v tomto roce to bude zhruba 880 operací, z toho třetina připadá na miniinvazivní šetrnější způsob. Robotických kardiochirurgických operací dělá zhruba 50 ročně. Robotické operace srdce umožňují zkrátit délku pobytu v nemocnici a urychlují návrat do plnohodnotného života. Podle přednosty Kardiochirurgické kliniky FN HK Jan Vojáček jde o jeden z příkladů rozvoje kliniky od dob akademika Jana Bedrny, který před 75 lety v hradecké nemocnici provedl poprvé v tehdejším Československu operaci srdce. Robotické operace srdce začala nemocnice dělat v roce 2018.

Kardiochirurgické robotické operace se týkají především bypassů a výkonů na srdečních chlopních. Pro robotickou operativu jsou vyškoleni ve FN HK tři kardiochirurgové. „Operace srdce, které se robotem provádějí, jsou výkony na mitrální nebo trikuspidální chlopni a dále uzávěry defektu mezisíňové přepážky. Roboticky provádíme i takzvané bypassové operace,“ řekl Vojáček.

Miniinvazivní robotické operace zkracují dobu rekonvalescence, zvyšují kvalitu života a snižují riziko případných komplikací. Zatímco před 30 lety byla podle lékařů doba hospitalizace po operaci srdce běžně 14 dní, nyní jdou pacienti domů po týdnu. „Navíc v dnešní době operujeme daleko složitější vady srdce, rizikovější pacienty. Zkracování délky hospitalizace souvisí nejen s obrovským pokrokem v kardiochirurgii, ale i s daleko lepší celkovou péči o pacienty,“ sdělil Vojáček.

Výhodou při operaci srdce za pomoci robota je i to, že lékaři nemusejí pacientovi otvírat hrudník, k srdci se dostávají speciálními nástroji, které jsou zavedeny přes hrudní stěnu pacienta. Lékař není přímo u operačního stolu, ale vedle a za pomoci elektronického zařízení ovládá robotická ramena na dálku. „Neoperuje tedy robot, ale kardiochirurg prostřednictvím robotických ramen,“ uvedl Vojáček.

Ve FN Hradec Králové je v provozu jeden robotický systém, který nevyužívají jen kardiochirurgové. Podle Vojáčka nemocnice plánuje pořízení druhého robotického systému, který umožní robotickou operativu navýšit.

Speciální robotické centrum v nemocnici vzniklo nákladem 70 milionů korun v roce 2015, kardiochirurgové využívají centrum od roku 2018. Robotické operace srdce zavedla hradecká FN jako druhá nemocnice v ČR, po pražské Nemocnici Na Homolce. Dosud jde o jediná dvě pracoviště v zemi, kde se takovéto operace dělají.

Kardiochirurgie FN HK má dvě standardní oddělení o celkové kapacitě 37 lůžek a dvě jednotky intenzivní péče s 16 lůžky. Součástí kliniky je také hrudní chirurgie, i ta plánuje zavedení robotického operování. Na Kardiochirurgické klinice FN HK pracuje 24 lékařů různých odborností a stovka sester, kteří se starají o pacienty z celých východních Čech i dalších částí republiky.

V Československu poprvé operoval srdce akademik Jan Bedrna 30. října 1947 v hradecké nemocnici. Šlo o úspěšný podvaz otevřené tepenné dučeje.

Hradecká FN je největším zdravotnickým zařízením ve východních Čechách, pracuje v ní více než 5000 zaměstnanců a má více než 40 pracovišť. Ročně je v ní hospitalizováno přes 40.000 pacientů, v posledních letech zhruba 27.000 z nich je operováno. Fakultní nemocnice Hradec Králové nabízí pacientům téměř 1400 lůžek.

ČTK
Foto: Hynek Šnajdar