Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Kraj posílil rozpočet zimní údržby na 210 milionů, mezi Vrchlabím a Špindlem se bude víc solit

22. 10. 2022

page.Name
Silničáři Královéhradeckého kraje jsou na nadcházející zimu připraveni a vstupují do ní s posíleným rozpočtem 210 milionů korun po loňských 195 milionech korun. "V navýšení financí se promítlo zdražení nafty, posypových materiálů a dalších vstupů. V případě tuhé zimy jsme připraveni peníze ještě přidat," uvedl radní kraje pro dopravu Václav Řehoř. Silničáři v kraji dále sníží délku silnic v zimě neudržovaných a na základě požadavků obcí budou více silnic ošetřovat účinnějším solením.

Loňská zimní údržba krajských silnic stála 174 milionů korun. V zimě 2020/2021 přišla na výrazně nadprůměrných 209 milionů korun. Rekordních 227 milionů korun stála kraj údržba v zimě 2005/2006. 

Kapacita skladů silničářů činí 23 000 tun posypové soli a 8000 tun inertního materiálu. „V současné době jsou sklady téměř plné. Na jejích naplnění jsme pracovali od jara,“ řekl Řehoř. Ředitel společnosti Údržba silnic Královéhradeckého kraje Jiří Brandejs doplnil, že sůl meziročně zdražila o 18 procent.

Na zimu mají silničáři podobně jako loni připraveno 123 sypačů s radlicemi, 51 nakladačů, 18 sněhových fréz a 116 traktorových radliček. Techniku bude v zimě obsluhovat 230 řidičů, 30 techniků v dílnách a také 72 dispečerů na 15 dispečincích. „Do různé techniky na údržbu silnic jsme letos opět investovali přibližně 40 milionů korun,“ uvedl Brandejs.

Silničáři budou v kraji v zimě udržovat 3543 kilometrů silnic. Délka neudržovaných silnic nižšího významu meziročně klesne na 201,6 kilometru z loňských 208 kilometrů. Délka neudržovaných silnic trvale klesá, před sedmi lety se pohybovala kolem 300 kilometrů.

Nově letos budou silničáři v zimě udržovat i silnici třetí třídy mezi Potštejnem a Brnou na Rychnovsku a kvůli zahájení pravidelné autobusové dopravy také úsek silnice mezi Peckou a Borovnicí na rozhraní okresů Jičín a Trutnov. „Zvláštní režim bude nadále na silnici mezi Deštným v Orlických horách a Zdobnicí, který budou v rámci možností udržovat traktorovými radlicemi obce,“ sdělil Brandejs.

Z posypu drtí na solení silničáři přejdou na 35 kilometrech silnic v okolí Kopidlna na Jičínsku. Na solení přejdou také na silnici mezi Lamperticemi a Křenovem na Trutnovsku, kde cestu dosud jen pluhovali. Častější solení budou silničáři dělat na silnici mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších.

Kvalitnější údržbě silnic pomůže nová meteostanice na silnici II/300 z Trutnova do Žacléře v lokalitě Stachelberg. Aktuální stav ošetření silnic si budou moci řidiči opět zjistit pomocí aplikace na webu Údržby silnic Královéhradeckého kraje.

O údržbu státních silnic prvních tříd se bude šestou sezonu starat konsorcium krajské Údržby silnic Královéhradeckého kraje a společností Eurovia CS a Sovis CZ. V konsorciu má Údržba silnic Královéhradeckého kraje dvoutřetinový podíl, díky čemuž má v rukou řízení vlastní údržby i hospodaření s posypovými materiály.

ČTK
Foto: archiv Údržby silnic Královéhradeckého kraje