Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Vinaři z Kuksu a Rájce si úrodu pochvalují

4. 10. 2022

page.Name
Registrované vinohrady v Královéhradeckém kraji netvoří souvislou oblast, jsou rozmístěné izolovaně po kraji. Vinaři nabízejí originalitu odrážející specifika míst, kde hospodaří. Například na prvním registrovaném vinohradu v kraji, v obci Kuks na Trutnovsku, se věnují výrobě šumivých vín, v Rájci na Rychnovsku vyrábějí víno prastarou technologií kvevri. Vinař Lukáš Rudolfský z prvně jmenovaného vinohradu a vinařka Lucie Šimonová z Rájce si letošní ročník většinou pochvalují.

Jedna z nejsevernějších vinic v Česku v Kuksu podle Rudolfského již několik let produkuje hrozny v kvalitě pro výrobu šumivých vín. Rudolfský je zároveň ředitelem společnosti Vinné sklepy Kutná Hora, pod niž kukská vinice spadá.

„Na Kuksu máme už sklizeno, sbírali jsme okolo 15. září. Rok byl na vinici relativně bezproblémový, troufnu si říci, že na Kuksu z hlediska množství a kvality hroznu byl jeden z těch lepších. Na Kuksu jsme sklidili 1,8 tuny hroznů, víno půjde opět do šumivého. Mělo to ideální parametry pro výrobu šumivého vína. Počítáme, že z toho uděláme zhruba 1600 lahví,“ uvedl.

Šumivá vína z Kuksu jsou podle něj charakteristická svojí mineralitou, slaností v dochuti a svěžím citrusovým aroma. Vinaři na Kuksu začínali s tzv. tichými víny, ale postupně přešli na šumivá. Tiché víno vzniká na Kuksu hlavně když je výjimečně dobrý rok.

Vinaři v Kuksu hospodaří na vinici na strmé jižní stráni v labském údolí od roku 2005. Na opukovém podloží jsou vysazeny keře tradičních burgundských odrůd Rulandské bílé, šedé a modré a také odrůdy Tramínu bílého nazývaného Brynč. V současnosti mají ve vinohradu 3500 sazenic, převažují bílé odrůdy.

Vystudovaná vinařka Lucie Šimonová, která má vinařství jako hobby, označila letošní rok na svém registrovaném vinohradu v Rájci za průměrný. Rájec spadá pod obec Borovnice na Rychnovsku. „V sobotu 24. září jsme sebrali Solaris, už to nešlo nechat déle, sebrali jsme 1200 kg a tak 400 až 500 kg šlo na zem z důvodu plísně. Byla ale dobrá výlisnost, z těch 1200 kg máme asi 810 litrů moštu, který už teď kvasí na vlastním zákvase z vinice ve dvou barique sudech na suché víno a jedna nerez nádoba na polosuché a polosladké,“ sdělila vinařka.

Jde jen o část úrody, další se chystá sklidit v následujících dnech. Mělo by jít o odrůdu Rinot, a pokud budou hrozny v odpovídající kvalitě, půjde na výrobu vína technologií kvevri. „Rinot je oproti loňskému roku luxusní, dohnal Solaris a byl úplně zdravý. Doufám, že se nic nezměnilo,“ řekla Šimonová. Pro výrobu vína technologií kvevri se nehodí každá surovina, hrozny by podle ní měly být dostatečně vyzrálé a zdravé.

Technologie kvevri je původem z Gruzie, název tohoto způsobu výroby vína přírodní cestou daly právě kameninové nádoby – kvevri, ve kterých se víno rodí. V altánu ve vinohradu má Šimonová zapuštěné v zemi dvě kvevri, obě byly vyrobeny přímo v Gruzii.

Kvevri vína jsou podle Šimonové velmi odlišná od těch běžných, a to nejen v chuti, ale i vůni či barvě. „Vína v kvevri vznikají divoce, přirozeným způsobem, a to vše si nesou ve své DNA. Jsou zkrátka jiná,“ uvedla Šimonová.

Vinici v Rájci založila v roce 2017, má tam 1500 hlav révy vinné, převažují bílé odrůdy Solaris a Rinot. Své hrozny zpracovává na zámku Doudleby nad Orlicí, kde majitelům zámku pomohla v roce 2020 se založením vinice a vypomáhá při výrobě vína. Také doudlebská vinice je registrovaná, má více než 3000 keříků révy vinné, převládá Solaris. „Solaris z doudlebské vinice měl cukernatost 24 ČNM, sebralo se tam asi 2500 kg hroznů, z toho bude okolo 1500 litrů vína. Johanniter (odrůda) se bude sbírat za zhruba 14 dní,“ dodala Šimonová.

Další registrované vinohrady v Královéhradeckém kraji jsou například v Litoboři na Náchodsku či v obci Radim na Jičínsku.

ČTK
Ilustrační foto: Pixabay