Sobota

13. dubna 2024

Nyní

16°

Zítra

15°

Svátek má

Dřevo je surovinou budoucnosti, říká lesnický expert Aleš Erber

3. 2. 2022

Hostem dalšího podcastu hradeckých Salonek byl lesnický expert Aleš Erber. S moderátorem Tomášem Kulhánkem hovořil o novém webovém portálu Příroda TV a představil také svůj pořad Blíže k přírodě, jehož první díl můžete už v pátek vidět na Východočeské televizi V1. Muž, který se stará o dva tisíce hektarů lesů, v rozhovoru popisuje, jak by se měly změnit české lesy v souvislosti s klimatickou změnou a chválí hradecké městské lesy. Ty by prý mohly být vzorem pro celou Evropu.

Aleše Erbera podle jeho slov fascinovala příroda už od mala. Zlomovým okamžikem pro něj bylo, když asi v 11 letech viděl známý český film Pod jezevčí skálou s Tomášem Holým v hlavní roli. „Tehdy jsem se rozhodl, že chci být hajný a pohybovat se v tom lesním prostředí," vypráví v podcastu muž mnoha profesí, který je dnes lesnickým poradcem, analytikem, agrolesníkem, správcem lesa nebo myslivcem.

Během rozhovoru vysvětluje důvody, proč je podle něj české lesnictví v největší krizi za posledních 250 let. „Nechci tady kritizovat naše předky, ale některé problémy mají kořeny už v dávné minulosti. Trochu jsme si to ale zavinili i sami," říká lesnický specialista. Představuje své vize, jak by se mělo v lesích s ohledem na klimatické změny hospodařit v budoucnosti. „Snažíme se o to, aby byl les pestrý výškově, druhově i věkově. Nestačí ale vysadit hektar dubů, vedle hektar smrků a pak borovic. Ta pestrost musí být na co nejmenších územích," říká Erber s tím, že cesta ke změně struktury lesa bude velmi dlouhá.

Erber hovoří i o kůrovcové kalamitě a dopadu klimatických změn na lesnictví. Tvrdí také, že dřevo je surovinou budoucnosti. „Dřevo má fantastické přednosti, je A platí to i u výškových budov. Říká se třeba, že kdyby byly dvojčata postavené z dřevěné konstrukce, dost možná by se ani nezřítila. Co se týká statiky a bezpečnosti, mají dřevostavby vyšší odolnost," popisuje lesnický expert.

Aleš Erber prozrazuje i detaily o novém pořadu Blíže k přírodě, který najdete na webovém portálu Příroda TV a Východočeské televizi V1. Těšit se můžete na deset dílů a zajímavé hosty. Hned v prvním díle bude Erber jako moderátor hovořit s ředitelem hradeckých městských lesů Milanem Zerzánem. V dalších dílech se představí například ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch, majitel farmy Třebešov Libor Burian nebo hejtmani Královéhradeckého a Pardubického kraje Martin Červíček a Martin Netolický.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz