Středa

27. září 2023

Nyní

18°

Zítra

16°

Svátek má

Kraj začal řešit připravenost nemocnic na přijetí raněných z Ukrajiny

24. 2. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj začal prověřovat připravenost krajských nemocnic pro případ přijetí raněných z války na Ukrajině. Kraj také začal řešit možnosti pomoci obyvatelům Ukrajiny, kteří ze země uprchnou.

Hejtman a senátor Martin Červíček (ODS) na dnešní odpoledne svolal jednání pracovní skupiny krajského krizového štábu. Její členové proberou připravenost kraje pomoci v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

Konflikt na Ukrajině podle Červíčka ohrožuje mír v celé Evropě a je mocenským útokem Ruska na svrchovanou samostatnost a svobody občanů Ukrajiny. „Aktuální vývoj bohužel potvrzuje dlouhodobě špatné vztahy a zkušenosti v oblasti ruské zahraniční politiky,“ uvedl.

„Jsme také v kontaktu s naším partnerským regionem v Zakarpatské oblasti, kdy zjišťujeme stav a případně možnost, jak bychom mohli našim partnerům pomoci,“ uvedl mluvčí. Kraj podle něj podporuje veřejnou sbírku Charity ČR pro obyvatele zasažené válečným konfliktem.

Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na sousední Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, poté svědci z řady měst po celé Ukrajině začali hlásit silné výbuchy nebo zvuky znějící jako dělostřelecká palba. Ukrajinská pohraniční stráž uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i z anektovaného poloostrova Krym. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili tvrdé sankce vůči Moskvě.

Hradecká fakultka se připravuje na případnou pomoc zraněným z Ukrajiny

Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové se připravuje na případnou pomoc zraněným z konfliktu na Ukrajině.

„Jsme zapojeni do programu Medevac a již v minulosti jsme v nemocnici léčili pacienty z oblastí zasažených boji. Na ranní schůzce jsme o situaci jednali se zástupci chirurgických oborů, abychom byli v případě potřeby dostatečně připraveni,“ uvedl ředitel FN Hradec Králové Vladimír Palička.

Humanitární program Medevac funguje v ČR od roku 1993. V počátcích zahrnoval zejména evakuaci pacientů na léčení do ČR. Po roce 2013 se program rozšířil o vysílání expertů do zahraničí. Čeští lékaři pomáhali kromě Jordánska například také v Kambodži, Keni, Iráku, Maroku či Senegalu. Od roku 2015 Česko poskytuje také odborné stáže pro lékaře z oblastí postižených humanitární krizí.

Na humanitární programy Medevac a Pomoc na místě vydá ČR letos 180 milionů korun. Vláda ve středu schválila priority programů, kterými jsou obnova zdravotnické infrastruktury, vysílání českých lékařských týmů do zahraničí, přímá pomoc uprchlíkům, ochrana hranic nebo boj s nelegální migrací. Loni vyčlenila ČR na program Medevac 55 milionů, na program Pomoc na místě 140 milionů korun.


ČTK

Foto: Královéhradecký kraj