Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Na dvojkové datum 22. 2. 2022 bude v největších městech kraje 7 svateb

13. 2. 2022

page.Name
Zajímavá únorová data s dvojkami letos přivedla do obřadních síní v největších městech Královéhradeckého kraje sedm párů. Všichni snoubenci projevili zájem o oddavky v úterý 22. února. Připlatí si za to 1000 korun, protože úterý není na radnicích oddávacím dnem bez poplatku. O svatbu v neděli 20. února nepožádal nikdo.

„V Hradci Králové byl o únorové termíny s dvojkami minimální zájem, informovalo se pouze několik málo párů. Konat se budou dvě svatby 22. února," řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová. S pořádáním sňatku 22. února vyšla matrika snoubencům vstříc, protože nešlo o oficiální oddávací den schválený radou města. Oddávacími dny v Hradci Králové jsou pátky a soboty.

Ani v třicetitisícovém Trutnově žádný velký zájem o svatby 20. nebo 22. února nezaznamenali. „Na termín 20. února se nedotazoval nikdo, na termín 22. února se dotazovaly tři páry a pravděpodobně dvě svatby se nakonec i uskuteční,“ uvedla mluvčí Michaela Dědková.

V Náchodě budou 22. února dvě svatby, celkem se o možnost svatby v tento zajímaly čtyři páry. „Zařízení svatebního obřadu na tato výjimečná data se nijak neliší od zařizování obřadu v běžných oddávacích dnech,“ sdělila mluvčí Náchoda Nina Adlof. Ve Dvoře Králové nad Labem bude 22. února jedna svatba. Matrika v Jičíně evidovala na svatby s dvojkovým datem pouze jeden nezávazný dotaz.

Za první tři čtvrtletí loňského roku se v Královéhradeckém kraji podle dat Českého statistického úřadu uskutečnilo 1941 sňatků, meziročně to bylo o šest sňatků více. V roce 2020 počet sňatků meziročně klesl o 20 procent na 2228. V poklesu počtu sňatků se projevila omezení vyvolaná epidemickými opatřeními v souvislosti a nákazou covid-19, která se odrazila v počtu svateb i v roce 2021.

ČTK
Foto: Pixbay.com