Pátek

19. července 2024

Nyní

21°

Zítra

22°

Svátek má

Řešil nejtěžší zločiny. Na devadesátky přesto Miroslav Antl rád vzpomíná

27. 2. 2022

Podobně jako hrdinové populárního seriálu České televize Devadesátky i Miroslav Antl bojoval v první dekádě po sametové revoluci proti organizovanému zločinu i zahraniční mafii. Jako krajský státní zástupce v Hradci Králové v té době prosadil u soudu i tři doživotní tresty za brutální vraždy a od médií si vysloužil přezdívku Východočeský Cattani. V Debatě pod Bílou věží s šéfredaktorem Salonků Tomášem Kulhánkem vypráví o nejzajímavějších případech z 90. let a prozrazuje i své plány do budoucna.

Miroslava Antla zná veřejnost z posledních let zejména jako politika. Od roku 2008 až do roku 2020 zastupoval v horní komoře Parlamentu České republiky Rychnovsko. Podle svých slov nyní uvažuje o tom, že se pokusí do Senátu vrátit. Tentokrát už ale v jiném volebním obvodu. "O návratu do politiky uvažuju. Pokud bych se o to pokusil, určitě by byl mým cílem Senát," říká v Debatě pod Bílou věží.

Kromě politické kariéry má však za sebou Miroslav Antl i velmi zajímavou profesní dráhu na státním zastupitelství a u policie. Během 90. let se jako krajský státní zástupce v Hradci Králové zabýval těmi nejtěžšími zločiny na východě Čech. Paradoxně právě na tuto vzpomíná Antl nejraději. "Bylo to tehdy živé, ale vrátil bych se hned. Mám rád práci v terénu a práci s lidmi, proto mi právě tahle profese byla v životě nejbližší," vysvětluje Antl. 

Zatímco před sametovou revolucí řešili kriminalisté na východě Čech pět až deset vražd ročně, v 90. letech toto číslo několikanásobně narostlo. "Přibylo spoustu loupežných vražd. Typické tady bylo i mizení bílých koní. Dodnes jich chybí až tři desítky," říká někdejší státní zástupce, který podle svých slov dostal za mříže více než stovku vrahů. 

Ze všech případů 90. let prý Antlovi utkvěl v paměti nejvíce masový vrah Pavel Peca, který v roce 1993 v Plotištích nad Labem sekerou zavraždil svou bývalou manželku a jejich dvě dcery. Antl vzpomíná i na další velké případy z tehdejší doby. Vypráví například příběh drogového bosse Václava Novotného Urbana nebo takzvaných sečských vražd. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz