Neděle

3. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Vítr lámal stromy a ničil střechy, bez proudu bylo ráno 76 tisíc domácností

17. 2. 2022

page.Name
Silný vítr od dnešního rána v Královéhradeckém kraji láme stromy a ničí střechy. Hasiči zatím v souvislosti s větrem měli do dnešních 08:30 asi 220 výjezdů.

Vítr nejdříve po šesté hodině zasáhl Jičínsko a dále především Trutnovsko a Náchodsko. „Na tyto tři okresy zatím připadají asi tři čtvrtiny našich výjezdů,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Vítr zatím podle hasičů poničil asi deset střech. Například ve Velké Jesenici na Náchodsku zničil část střechy na rodinném domě. V Hradci Králové ve Vrchlického ulici nedaleko centra města spadl vzrostlý smrk. Poničil oplocení domu a osobní auto.

V severní části regionu stoupají hladiny řek a potoků, na některých místech jsou evidovány 2. až 3. SPA. Na Náchodsku a Rychnovsku hasiči evidují 20 případů čerpání vody ze zatopených prostor.

V Rudníku se sesunul svahu v blízkosti rodinného domu. "Nikdo nebyl zraněn. Obyvatele jsme evakuovali, na místo míří statik," sdělila mluvčí hasičů.

Voda na silnici dosáhla 1 metru, spojnice z Dolní Branné do Vrchlabí je neprůjezdná 

Policisté upozorňují na významnou komplikaci v dopravě v Dolní Branné, kde museli uzavřít silnici z důvodu zaplavení vodou..

Na silnici č. 295/3, kterou řidič využívají jako spojnici z Dolní Branné do Vrchlabí a přilehlé automobilky, se na úseku mezi 0,5 a 1 km nachází přibližně 1 metr vody a silnice je v tuto chvíli (10:00) zcela neprůjezdná.

Řidiči jsou na situaci upozorňováni dopravním značení, dopravu na místě usměrňují i policisté. Na místě se nacházejí i další složky, zejména HZS, které pracují na odstranění vzniklé situace, kdy budou probíhat práce s bagrem a další těžkou technikou. Zatím není známo, jak dlouho tato uzavírka potrvá.

Vzhledem k tomu policie žádá všechny řidiče, aby si k cestě do Vrchlabí vybrali jinou trasu.

Energetici v kraji k 8:00 evidovali 46 poruch na vedení vysokého napětí – 76 a půl tisíce domácností se ocitlo bez energie.

„Poruchy způsobil velmi silný vítr, větve a stromy popadané do vedení. Na odstraňování intenzivně pracujeme, ale i naše čety musí dbát na bezpečnost, protože stále velmi silně fouká. Bohužel vítr se má uklidnit až zřejmě k večeru, takže předpokládáme další poruchy,“ sdělila regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Sněžku dnes nad ránem zasáhl vítr o síle orkánu, v nárazu dosáhl rychlosti 181 kilometrů v hodině.

V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, značí mírné nebezpečí. Horská služba v Krkonoších upozorňuje také na poškozené tyčové značení na turistické cestě na Obřím hřebeni mezi vrcholem Sněžky a Jelení boudou. U Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, mlha, dva stupně nad nulou a vítr v nárazech dosahoval 108 km/h. 

ČTK
Foto: HSZ Královéhradeckého kraje