Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

FOTO: Největší akce horkovzdušných balonů v republice

3. 9. 2022

FOTO: Největší akce horkovzdušných balonů v republice 0 snímků
Startem horkovzdušných balonů z Babiččina údolí u Ratibořic ve čtvrtek začal let o pohár starostky města Česká Skalice. Zároveň tím byl zahájen čtvrtý ročník akce Balony nad Rozkoší, která v okolí vodní nádrže Rozkoš potrvá do neděle. Účastní se tři desítky horkovzdušných balonů z ČR. Každý den balony startují z jiného místa.

„Letos se jedná o největší akci svého druhu v České republice,“ uvedl Slávek Ruta z organizačního týmu.

Program může ovlivnit počasí. I když je předpověď meteorologů příznivá, organizátoři se obávají, že zejména podvečerní lety by mohl zkomplikovat silnější vítr. Celkem je v programu šest letů, plánuje se například přelet přehrady Rozkoš.

Podvečerní lety budou koncipovány jako soutěžní, páteční z Nového Města nad Metují byl let o pohár hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka a sobotní z Náchoda let o pohár starosty města Náchod.

„Poletí se takzvaný hon na lišku, tedy že ze startovní plochy odletí první balón, takzvaná liška a ostatní balóny startují 15 minut po něm a lišku sledují. Liška někde přistane a ostatní balóny se snaží dostat na její místo přistání. Komu se to povede nejpřesněji, vyhrává,“ řekl Ruta.

Posádky mají ve svém vybavení také letecké rádio pro spojení s případným letištěm, GPS zařízení, navigaci, na zemi jim je k dispozici také profesionální letecký meteorolog.

ČTK
Foto: Jiří Petr