Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Česká pošta uzavře v kraji 16 poboček, v Trutnově bude zrušena v Poříčí

31. 3. 2023

page.Name
Česká pošta (ČP) v hradeckém kraji by měla od července zrušit 16 poboček. Sedm uzavře pošta v Hradci Králové, po dvou v Jaroměři, Vrchlabí a Náchodě a po jedné v Jičíně, Trutnově a Meziměstí. Většinou jde o větší města, kde je nyní více poboček. Vyplývá to z informace České pošty, která je v pátek zveřejnila na webu. Zástupci pošty budou s představiteli samospráv teprve jednat.

Česká pošta v celé ČR zruší 300 poboček. Podle nově platné legislativy ČP zajistí dostupnost služeb od 1. července 2023. Podle oslovených starostů dotčených měst v kraji se tím zhorší služby pro obyvatele.

V Trutnově bude zrušena pobočka v části Poříčí, takže ve městě potom zůstanou dvě pobočky – v ulici Hradební v centru na pěší zóně a v Dlouhé ulici v Horním Starém Městě. „Chystané ukončení provozu pobočky v Poříčí nás samozřejmě mrzí. Zrušení služby pro občany vždy znamená zhoršení komfortu. Není to naše rozhodnutí a nemohli jsme to ani nijak ovlivnit. Česká pošta rušení poboček se samosprávami nijak nekonzultovala, ač samosprávy mají samozřejmě lepší místní znalost,“ řekl místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych.

Primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová označila zrušení sedmi ze 14 pošt ve městě a zvolený postup za absurdní, tristní, nesystémový a jednostranný s negativním dopadem na širokou veřejnost. Po České poště bude žádat změnu rozhodnutí. Absurdní podle ní je to, že většinu informací se město dosud dozvídalo pouze z médií. „Oficiální zprávu jsme dostali až dnes dopoledne, je tristní, že celá skutečnost byla jen jednostranným oznámením společnosti. Nikdo ze zástupců České pošty s městem, které mohlo nabídnout znalost místního prostředí, tento krok nekonzultoval,“ uvedla.

V Náchodě má po zrušení dvou poboček zůstat jedna pošta. Radnice s tím nesouhlasí. Restrukturalizaci i nutná úsporná opatření chápu a předpokládal jsem, že se to dotkne i poboček v Náchodě. Že však dojde ke zrušení poboček na okraji města, jsem nečekal. Jedna pobočka na téměř dvacetitisícové město mně přijde jako výsměch všem našim občanům," sdělil starosta Jan Birke. Zrušení poboček podle něj bude mít dopad především na starší občany.

V Jaroměři by měli přijít o dvě pobočky na sídlišti Na Zavadilce na Pražském Předměstí a v Josefově. Obyvatelům Jaroměře by tak měla zůstat jen hlavní pošta v centru města. „Zaskočilo mě to, dělá mi to vrásky na čele. Takto nás postavit před hotovou věc! Aby se centralizovala tato služba takovouto formou je pro mě tristní zjištění," řekl starosta Jaroměře Jan Borůvka.

V Hradci Králové by měly být uzavřeny pobočky v Plotištích nad Labem, Věkoších, na Moravském Předměstí v ulici Štefánikova, Pražském Předměstí v ulici Fráni Šrámka, na Novém Hradci Králové na třídě Eduarda Beneše, v Kuklenách a v Třebši. V Náchodě je v plánu uzavření poboček ve Starém Městě nad Metují a v Bělovsi a ve Vrchlabí v Podhůří a v ulici Nerudova.  V Jičíně bude zrušena pobočka v části Nové Město a v Meziměstí na Náchodsku v části Ruprechtice.

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček dnes rušení poboček pošt nekomentoval a odkázal na své vyjádření ze čtvrtečního večera. Podle mluvčího kraje Dana Lechmanna se se zaslanými materiály k rušení poboček pošt potřebuje seznámit, než na ně bude reagovat. Česká pošta ve čtvrtek představila podobu a průběh chystané transformace.

„Byli jsme seznámeni se základními, už veřejně známými, principy transformace České pošty, tedy snížení o 300 poboček a zvýšení dosavadního limitu dochozí vzdálenosti z dvou na tři kilometry. Mně osobně by však primárně zajímala spíše debata o strategické transformaci než seznámení s realizačními důsledky dílčích kroků," uvedl hejtman Červíček ve čtvrtek večer.

Rušení poboček zdůvodňuje Česká pošta tím, že by se měla docházková vzdálenost k pobočce prodloužit ze dvou na tři kilometry. „Legislativa se změnila a my si nemůžeme dovolit luxus provozovat pošty, které nemusíme. Proto k 1. červenci uzavíráme 300 poboček, které už nejsou podle platné legislativy potřeba. Pokud bychom nedělali potřebná opatření, postupem času by pobočky nebyly už žádné, protože by nebyla Česká pošta," uvedl pověřený zástupce generálního ředitele ČP Miroslav Štěpán. Nejde o provozovny, kde je v obcích pouze jedna jediná, a o pošty Partner.

ČTK
Foto: Facebook České pošty