Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Chceme návštěvníky nadchnout pro náš kraj

19. 6. 2023 Komerční sdělení

Chceme návštěvníky nadchnout pro náš kraj 0 snímků
Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu je společnost, jejímž cílem je nadchnout turisty pro Královéhradecký kraj, jeho nesčetné a rozmanité krásy. Ve spolupráci s dalšími destinačními společnostmi a poskytovateli služeb v regionu se snaží propagovat náš kraj v České republice i zahraničí. Protože se blíží letní turistická sezóna, v centrále se už pracuje o sto šest. O tom, kam rozhodně zajet, co se v nové sezóně chystá, kde najít ověřené informace a co všechno nabízejí návštěvníkům informační centra, jsme si povídali s ředitelem centrály Martinem Soukupem.

Jak byste potenciálním návštěvníkům popsal Královéhradecký kraj?
Jako kraj různorodý a bohatý na přírodní krásy, složený ze sedmi rozmanitých turistických oblastí. Máme nejvyšší české hory, fascinující skalní města, nepřeberné množství vojenských památek, jedinečnou zoologickou zahradu. Český ráj se díky své jedinečnosti stal vůbec první chráněnou krajinnou oblastí.

Rozmanitost ale může být stejně výhodou, tak i nevýhodou.
Tak jako v jiných místech republiky se potýkáme s vysokou návštěvností těch nejvyhlášenějších míst. Turisté se ale nemusí bát, stačí svou návštěvu vhodně naplánovat a poradit se třeba v místním informačním centru. V našem kraji máme ale také množství méně známých míst, která stojí rovněž za prozkoumání. Nemusí to být nutně jen příroda, ale třeba muzeum, řemeslná dílna nebo oblíbená restaurace. Takže my z této rozmanitosti těžíme a návštěvníkům se snažíme doporučit to nejzajímavější.

Aktuálně nás čekají letní měsíce, které vždy nesou větší zájem o trávení rodinných dovolených, zvyšuje se i počet návštěvníků ze zahraničí. Jak se centrála připravuje na letošní sezónu?
Podle nejnovějších statistik cestovního ruchu, kde se mimo jiné srovnávají i návštěvnosti krajů, se v prvním čtvrtletí letošního roku zařadil náš kraj dokonce na druhé místo v počtu ubytovaných hostů hned za Prahou, což je skvělé. Je vidět, že cestovní ruch se po skončení koronavirových restrikcí rychle vrací na původní čísla. Opět jsme se zúčastnili veletrhů, radost mi udělala skvělá návštěvnost letošního ročníku veletrhu Holiday World v Praze. Jedním z našich hlavních letošních témat je propagace míst spojených s ukázkou tradičních řemesel. Za tímto účelem jsme vytvořili brožuru, cestovatelskou hru a rovněž webové stránky www.remeslahk.cz, na kterých se návštěvníci mohou dozvědět dobré tipy na toto téma v našem kraji. Všechny tímto srdečně zveme k objevování těchto míst, zručných a šikovných lidí, kteří jsou mistři ve svém oboru a rádi se o své znalosti podělí.

Jaké novinky by letos neměli návštěvníci minout?
Třeba nově opravený zámecký kopec kolem zámku v Náchodě, který prošel úžasnou proměnou a určitě doporučuji jej navštívit. V dalším nádherném zámku, v Karlově Koruně v Chlumci nad Cidlinou, návštěvníci mohou obdivovat nově opravenou zámeckou jízdárnu a novou expozici věnovanou tradici chovu koní plemene Kinských.

Kde vlastně návštěvník může dostat nejlepší informace o Královéhradeckém kraji?
Z mnoha míst. Z dostupných průzkumů víme, že hlavním zdrojem informací a tipů na výlet jsou internet a sociální sítě. Druhým podstatným zdrojem je doporučení od známých a kamarádů. Velkou studnicí informací je krajský turistický portál www.hkregion.cz. Pokud půjdeme do turistických oblastí, každá má rovněž svůj web. Pro úplnost připomeňme, že na území našeho kraje se jich nachází sedm. Jsou jimi Krkonoše, Podkrkonoší, Kladské pomezí, Broumovsko, Orlické hory a Podorlicko, Český ráj a Hradecko. Ještě nesmím zapomenout na celorepublikový turistický portál www.kudyznudy.cz.

Přímo v místě dovolené se může návštěvník obrátit na informační centra. S čím vším jsou pracovníci schopni turistům poradit?
Informační centra jsou základním stavebním kamenem turistického servisu. Pracují s návštěvníky, získávají od nich pozitivní i negativní reakce a poskytují informační služby jak pro obyvatele daného města, tak pro jejich návštěvníky. Některá infocentra jsou dokonce průkopníky nových technologií. Tvoří zajímavý multimediální obsah jako podcasty, videoreportáže a podobně. Osobní dobrý tip od místního obyvatele – pracovníka infocentra se vždy hodí. V době bouřlivého nástupu informačních a komunikačních technologií tu mají stálé místo klasické tištěné materiály. Brožury, knížky či papírové mapy si vždycky najdou své čtenáře.

Jsou během sezóny rozšířeny otevírací hodiny nebo služby pro turisty?
Samozřejmě. Letní sezóna je ve většině z nich naprosto klíčová a adekvátně tomu je otevřeno. V Krkonoších a dalších horských střediscích kraje jsou samozřejmě rozšířeny otevírací hodiny i v zimní sezóně.

V minulém roce jste se stali členy Asociace společenské odpovědnosti, jak to ovlivňuje činnost centrály cestovního ruchu, případně informačních center?
Ke vstupu do asociace nás inspiroval Destinační management Hradecko. Je to jeden z důležitých kroků naší organizace, která chce v lidech probudit vztah k odpovědnému jednání v každodenním životě, k přírodě i k cestování a zvýšit povědomí o společenské odpovědnosti každého jednotlivce. Začali jsme se zamýšlet nad spoustou věcí, jako například nad množstvím tištěných materiálů, které vydáváme, nebo například tvoříme pilotní projekt kompostovatelných WC v Českém ráji.

Která místa nebo atraktivity v Královéhradeckém kraji byste osobně doporučil k návštěvě?
Při návštěvě atraktivit, nejen v našem kraji, bych určitě zvážil přetíženost některých míst v sezóně. Velký počet turistů má někdy za důsledek částečnou devalvaci jinak krásných atraktivit. Osobně navštěvuji takto vytížená místa spíše mimo sezónu. Z mnoha rozhleden u nás bych vás pozval na Žaltman v Jestřebích horách nebo Feistův kopec v Orlických horách. Za návštěvu stojí taky měděný důl Bohumír. Údolí Metuje nabízí krásný turistický zážitek, například přírodní rezervace Peklo u Nového Města nad Metují disponuje kvalitními turistickými trasami i cyklostezkami. Pokud bych chtěl nabídnout návštěvu Broumovska, určitě bych se vydal na Ruprechtický Špičák na hranicích s Polskem nebo do skalního města na Ostaši.

www.ccrkhk.cz