Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

Práci na konci května nemělo 10 842 lidí hradeckého kraje

12. 6. 2023

page.Name
Nezaměstnanost v hradeckém kraji v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových tří procent. Snížila se třetí měsíc v řadě. Práci k poslednímu květnu nemělo 10 842 lidí, proti dubnu to bylo o 449 méně. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v květnu meziměsíčně vzrostl o 153 na 11 599 míst. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR. V České republice nezaměstnanost v květnu klesla o jednu desetinu procentního bodu na 3,5 procenta.

V porovnání s květnem roku 2022 nezaměstnanost v kraji vzrostla o čtyři desetiny procentního bodu z tehdejších 2,5 procenta. Za posledních 12 měsíců se nezaměstnanost v kraji pohybuje v intervalu od 2,5 do 3,3 procenta, když na nejnižší hodnotě byla loni v květnu a v červnu a nejvyšší byla letos v lednu a v únoru.

V květnu nezaměstnanost klesla ve čtyřech okresech z pěti. Stagnovala na Rychnovsku, které zůstala na hodnotě 1,9 procenta. Na 1,9 procenta klesla nezaměstnanost na Jičínsku, které se tak Rychnovsku vyrovnalo.

V celorepublikovém porovnání měly Rychnovsko a Jičínsko šestou až devátou nejnižší nezaměstnanost v Česku. Nižší nezaměstnanost měly s hodnotami od 1,5 do 1,8 procenta jen okresy Praha-východ, Pelhřimov, Praha-západ, Benešov a Plzeň-jih.

Počet volných míst v kraji druhý měsíc po sobě převýšil počet nezaměstnaných. Více volných míst než lidí bez práce je v okresech Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou. Naopak na Náchodsku a Trutnovsku je počet nezaměstnaných vyšší než úřady práce evidovaný počet volných míst.

V kraji v květnu o devět procent vzrostl počet zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny, kteří jsou pod takzvanou dočasnou ochranou. Ke konci května jich v kraji mělo práci 4292, čímž se jejich počet po dubnovém poklesu na 3949 vrátil na březnovou úroveň 4265 pracovníků. Dosud nejvíce uprchlíků v kraji pracovalo ke konci loňského listopadu, a to 4588.

Vývoj na trhu práce podle Úřadu práce ČR příznivě ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu ve stavebnictví, v zemědělství, cestovním ruchu či v lesnictví. "Sezonní činnosti poběží i v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat," uvedl úřad. Zaměstnavatelé nabízejí místa hlavně v dělnických a vysoce odborných profesích, dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v květnu šestou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nejnižší nezaměstnanost v ČR s hodnotou 2,5 procenta měly tři kraje, a to Jihočeský kraj, kraj Vysočina a Zlínský kraj. Pardubický a Plzeňský kraj měly nezaměstnanost 2,6 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost 5,3 procenta byla v Ústeckém kraji.ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek