Pondělí

11. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Zachraňovat životy v kraji pomůže 24 nových sanitek

25. 4. 2023

page.Name
Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje letos získá 24 nových sanitních vozidel za více než 80 milionů korun. Většinu nákladů na nákup sanitek pokryje evropská dotace. Třináct z nich už záchranářům slouží na výjezdových základnách.

„Umožňuje nám to mnohem rychleji zvýšit akceschopnost naší zdravotnické záchranné služby a obnovit její techniku," uvedl první náměstek hejtmana pro investice a inovace Pavel Bulíček.

Nové sanitky jsou součástí projektu, na který kraj získal dotaci z evropského programu React-EU. Díky projektu kraj získá tři sanitní vozy pro systém rendez-vous, které vyjíždějí ve složení lékař a řidič – záchranář, 19 sanitních automobilů se skříňovou nástavbou a dvě speciální vozidla pro případy hromadného neštěstí.

„Vedle sanitek ZZS Královéhradeckého kraje získala také zdravotnické přístroje jako defibrilátory, ventilátory či přístroje pro nepřímou srdeční masáž nebo například dezinfekční systémy,“ řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Evropská dotace pokryje také modernizaci vzdělávacího a výcvikového střediska záchranářů, kam kraj pořídil audiovizuální techniku umožňující výcvik distanční formou.

Celkem celý projekt čítá náklady ve výši 95 milionů korun, z nichž 85 procent činí dotace z výzvy React-EU spadající pod Integrovaný regionální operační program, pět procent přispěje stát a zbylé finance uhradí kraj ze svého rozpočtu.

Administraci dotace projektu zajišťuje oddělení projektového řízení Centra investic, rozvoje a inovací (CIRI).

Zdravotnická záchranná služba je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Krajská záchranka zajišťuje nepřetržitý provoz 33 výjezdovými skupiny ze 17 základen ve 13 městech. Lékaře mělo deset výjezdových skupin rychlé zdravotnické pomoci. Z krajského města startuje také vrtulník Letecké záchranné služby Hradec Králové.

ČTK
Foto: Královéhradecký kraj