Středa

24. července 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Nová metodika hodnocení zkoušek motorkářů má zlepšit jejich bezpečnost

5. 5. 2023

page.Name
Nová metodika pro hodnocení závěrečných zkoušek skupiny A na řidičské oprávnění přinese detailnější a cílenější posuzování absolventů. Vychází nejen ze zkušenosti instruktorů, ale i praxe řidičů. Cílem je zvýšit bezpečnost motorkářů, řekl v pátek v Hradci Králové ministr dopravy Martin Kupka. Na polygonu na hradeckém letišti se konal kurz bezpečné jízdy pro učitele autoškol, zkušební komisaře a instruktory motoškol, jako součást celonárodního projektu Učme se přežít. Původně regionální projekt Učme se přežít vznikl v roce 2010.

„Smyslem je připravit začínajícího motoristu na praxi, aby to nebylo jen rozhodnutí prospěl - neprospěl, ale aby to byla zároveň příležitost upozornit na největší problémy. Metodika také upozorňuje na základní fyzické dovednosti práce s motocyklem," řekl Kupka.

Podle ministra je cílem, aby průprava začínajících motorkářů byla co nejefektivnější, aby ubylo zbytečného riskování a chyb motocyklistů na silnicích. Chyby motorkářů se podílejí na nehodách za jejich účasti šedesáti procenty.

Hlavní instruktor projektu Učme se přežít Jiří Novotný prohlásil, že nová metodika se letos začíná uvádět do praxe. „Sjednocuje zkoušky napříč republikou. Očekáváme od toho, že budeme mít vyšší standard motorkářů, kteří absolvují autoškolu, motocyklisté boudou lépe připraveni na provoz. Nově budou vědět nejen to, že prospěli, ale také, co by měli ještě trénovat, zdokonalovat. Komisaři postupně procházejí školením, výsledky očekáváme v příštích letech,“ řekl Jiří Novotný.

Projekt Učme se přežít otevřel registraci a nabízí 38 různých kurzů na devíti polygonech v ČR. Letos jsou součástí také kurzy pro řidiče skútrů, těch podle organizátorů projektu přibývá, přičemž specializované lekce dosud chyběly. Novinkou je také tzv. přípravka pro žadatele o řidičské oprávnění a úplné začátečníky. Pokračují také tradiční celodenní kurzy pro motorkáře.

V ČR každoročně stoupá počet registrovaných motocyklů, zatímco v roce 2012 jich bylo podle statistik Svazu dovozců automobilů registrovaných 15 212 nových motocyklů a 11 226 ojetých, v roce 2022 to už bylo 25 561 nových a 17 868 ojetých. Policejní statistiky za období 2013 až 2022 evidují 32 756 dopravních nehod s účastí motocyklisty, 740 usmrcených motorkářů a 4370 těžce zraněných, často s trvalými následky. Za první čtvrtletí letošního roku na silnicích v ČR zemřeli čtyři motorkáři, což je stejný počet jako v tomto období v loňském roce.

„I když se množství vážných nehod dlouhodobě snižuje, čísla jsou stále vysoká. Statistiky z let 2011 až 2022 ukázaly, že nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou řidiči ve věku 35 až 44 let,“ poznamenal Novotný.

Mezi nejčastější příčiny smrtelných dopravních nehod motorkářů patří nepřizpůsobení rychlosti a přeceňování svých schopností a z toho plynoucí přejetí do protisměru, vyjetí z vozovky či srážka s protijedoucím automobilem. Podle policie ale ne vždy je na vině řidič motocyklu, když mu například není dána přednost v jízdě.

ČTK
Foto: Dušan Mihalečko