Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-2°

Zítra

-1°

Svátek má

V Adršpašsko-teplických skalách se při pádu zranili dva horolezci

14. 5. 2023

page.Name
Do Řeřichovy rokle v Adršpašsko-teplických skalách se v neděli zřítili z několikametrové výšky dva horolezci. Muž a žena zůstali zranění ve velmi těžko přístupném terénu. Záchranáři se k nim museli dostat pěšky od nedalekého skalního útvaru Milenci a komplikovaně je přepravit na vhodné místo, odkud je mohly vrtulníky převézt do nemocnice.

„Žena dopadla hůř, musela být našimi posádkami přímo v terénu intenzivně léčena. Součástí léčby bylo uvedení do umělého spánku a převedení na umělou plicní ventilaci. Následně byla v podvěsu pod vrtulníkem vyzvednuta a na místě, které to umožnilo, naložena na palubu helikoptéry a převezena do nemocnice v Hradci Králové," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Zraněný muž byl z terénu vyzvednut stejným způsobem, vrtulník jej poté transportoval do hradecké fakultní nemocnice. Podle Nováka bylo jeho zranění méně vážné, po celou dobu byl při vědomí.

Zdravotníkům s ošetřením a se zajištěním horolezců pomáhali profesionální a dobrovolní hasiči. Záchranné akce ve skalách se zúčastnily čtyři jednotky hasičů, letecký hasičský záchranář z centrální stanice Hradec Králové, dva vrtulníky Letecké záchranné služby z Hradce Králové a z Liberce, záchranáři Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a Skalní záchranná služba.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Bogáň