Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V kraji zatím zmizela od silnic více než polovina z 800 nelegálních billboardů

5. 5. 2023

page.Name
Odstraňování nelegálních billboardů v okolí silnic bude snadnější. Poslanecká sněmovna ve středu schválila novelu zákona o pozemních komunikacích, podle které budou odstraňování poutačů řešit správci nebo vlastníci komunikací. V Královéhradeckém kraji se od roku 2017 podařilo odstranit od silnic první třídy 470 ze zhruba 800 nelegálních billboardů. V posledních měsících krajský úřad vyzval k odstranění vlastníky 50 dalších. Kraj dosud vynaložil na odstranění nelegálních poutačů nižší stovky tisíc korun.

„V případě, že vlastník i přes opakované výzvy zařízení neodstraní, provedou demontáž krajští silničáři a kraj poté po vlastnících vynaložené náklady vymáhá. Kraji zbývá vymoci celkovou částku v řádech tisíců korun,“ uvedl mluvčí královéhradeckého hejtmanství Dan Lechmann.

Většinu nelegálních billboardů podle něj vlastníci reklamy nebo pozemků ve lhůtě odstraní. Náklady na odstranění jednoho nelegálního reklamního poutače vyjdou kraj na desítky tisíc korun. „V současné době je v řešení zhruba 20 billboardů, jejichž majitel zatím odstranění neprovedl,“ řekl Lechmann.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v předchozích letech uvádělo, že v Královéhradeckém kraji je zhruba 800 reklamních zařízení poblíž silnic první třídy, která tam byla postavena v rozporu se zákonem. „Pokud budeme vycházet z tohoto odhadu, tak v Královéhradeckém kraji byla odstraněna už více než polovina těchto zařízení,“ poznamenal Lechmann.

V okresech Hradec Králové, Jičín a Náchod zbývají podle hejtmanství už jen jednotky billboardů u silnic první třídy, které čeká odstranění. V okresech Trutnov a Rychnov nad Kněžnou je nutné odstranit desítky až stovky reklamních zařízení podél silnic I/11, I/14 a I/16 a I/37.

Poslanecká sněmovna ve středu schválila návrh novely zákona o pozemních komunikacích, který má usnadnit odstraňování billboardů od silnic. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy dosud vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od září 2017. Majitelům reklamních ploch nařizuje z bezpečnostních důvodů jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR