Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nezaměstnanost v kraji vzrostla, v prosinci nemělo práci 11 569 lidí

9. 1. 2023

page.Name
Nezaměstnanost v hradeckém kraji loni v prosinci vzrostla na 3,1 procenta z listopadových 2,9%. Byla nejvyšší od května 2021. Práci k poslednímu dni loňského roku nemělo 11.569 lidí, proti listopadu jich bylo o 625 víc. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v prosinci meziměsíčně klesl o 349 na 11.582 míst. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

V porovnání s koncem roku 2021 byla nezaměstnanost v kraji vyšší o tři desetiny procentního bodu, předloni v prosinci činila 2,8 procenta. Počet nezaměstnaných byl na konci roku 2022 meziročně vyšší o 947 osob.

Nezaměstnanost v prosinci proti listopadu vždy stoupla i v minulých letech. "S příchodem zimy postupně končí sezonní práce zejména v zemědělství či ve stavebnictví a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost," uvedl Úřad práce ČR.

Počet volných míst nabízených zaměstnavateli byl v prosinci téměř po dvou letech nižší než počet lidí bez práce. Od dubna 2021 až do loňského listopadu byl počet volných míst v kraji vždy vyšší než počet nezaměstnaných.

Nezaměstnanost v prosinci vzrostla ve všech pěti okresech Královéhradeckého kraje. Nejvyšší byla na Náchodsku, kde vzrostla o čtyři desetiny procentního bodu na 4,3 procenta. Náchodsko bylo jediným okresem s nezaměstnaností nad průměrem ČR, který činil 3,7 procenta. Trutnovsko mělo v prosinci nezaměstnanost 3,5 procenta a Hradecko tři procenta.

Nejnižší nezaměstnanost byla s hodnotou 1,9 procenta stále na Rychnovsku, kde pracovní trh dlouhodobě ovlivňuje závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách. Rychnovsko mělo po okresech Praha-východ, Praha-západ a Pelhřimov čtvrtou nejnižší nezaměstnanost v celém Česku. Výrazně podprůměrnou nezaměstnanost měl i okres Jičín, jehož 2,4 procenta bylo osmou nejnižší hodnotou v zemi.

V následujících měsících nezaměstnanost podle Úřadu práce ČR v souvislosti s útlumem sezonních prací pravděpodobně vzroste. "V neposlední řadě se situace na trhu práce bude odvíjet od průběhu válečného konfliktu na Ukrajině, aktuální epidemické situace a dopadů energetické krize na zaměstnavatele," uvedl úřad práce.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v prosinci šestou až sedmou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nejnižší nezaměstnanost s hodnotou 2,9 procenta byla v Pardubickém, Zlínském a Plzeňském kraji. Jihočeský kraj a Praha měly nezaměstnanost tři procenta, s Královéhradeckým krajem stejných 3,1 procenta měl Kraj Vysočina. V celé ČR nezaměstnanost v prosinci vzrostla na 3,7 procenta z listopadových 3,5 procenta.ČTK