Středa

27. září 2023

Nyní

22°

Zítra

20°

Svátek má

Návštěvnost Adršpašských skal je enormní, lákají i chladné soutěsky

16. 8. 2023

page.Name
Adršpašské skály jsou v těchto dnech vyhledávaným cílem turistů. Ve skalních soutěskách bývá v letních vedrech o poznání příjemněji, teplotní rozdíl je místy až deset stupňů Celsia.

V Adršpašských skalách je jeden prohlídkový okruh, obec Adršpach si jej pronajímá od Lesů ČR. O letních prázdninách je otevírací doba od 8:00 do 20:00, vstup je zpoplatněný.

„V Polsku měli v úterý významný svátek a bylo to znát, 4000 vstupenek na den je vyprodaných už několik dní. Fronty u vstupu do skal se přesto netvořily. O letních prázdninách je zájem obecně velký," řekla Kateřina Menšíková z adršpašských technických služeb.

Kapacita počtu návštěvníků ve skalách je omezena, a to 400 lidí za hodinu a 4000 za den. „Turisté z nedalekého Polska tvoří asi 70 procent jednodenních turistů,“ dodala Menšíková.

Tlak na turisticky atraktivní lokalitu se podařilo snížit rozložením návštěv v čase po zavedení on-line rezervačního systému. V tomto režimu Adršpašské skály fungují třetí sezonu. Cílem obce bylo zamezit dopravním komplikacím v okolí skal a regulovat počet návštěvníků. On-line nákupem si návštěvníci zajistí, že se do skal dostanou v danou hodinu a vstupenka je vyjde levněji. Na webových stránkách je možné zvolit datum a čas návštěvy skal. Po internetu si je možné vyřídit i parkování. Parkoviště v okolí skal, která patří městu, mají kapacitu asi 600 aut. Část vstupenek je k dostání v pokladnách na místě, ale není jistota, že se na každého dostane, to platí i o parkování.

„Do skal lákají v parném létě i příjemnější teploty. Jedno takové chladnější místo je třeba v soutěsce hned za gotickou brankou,“ sdělila Menšíková.

Gotická branka, která vznikla ve skalním městě v roce 1839, patří k nejfotografovanějším místům Adršpašských skal. Nechal ji postavit Ludvík Karel Nádherný spolu se sítí turistických chodníků, mostů, lávek a schodišť. Na místě, kde se branka nachází, byl původní vstup do skal.

Podle Menšíkové by se letošní návštěvnost mohla vrátit na úroveň roku 2019, tedy posledního předcovidového roku, kdy skály navštívilo okolo 450 000 lidí. Během pandemie koronaviru nastal propad návštěvnosti, přičemž loni se již vyhoupla na 400 000 lidí. „V meziročním srovnání letošní návštěvnost už lehce převyšuje tu z roku 2019. Vracíme se do stejných kolejích, návštěvnost kopíruje rok 2019,“ potvrdila Menšíková.

Rezervační systém mají v oblasti jen Adršpašské skály, sousední Teplické skály umožňují pouze on-line prodej vstupenek. „Když máme vyprodáno, tak po dohodě s Teplicemi doporučujeme na našich webových stránkách návštěvu nedalekého teplického skalního města,“ dodala Menšíková.

Adršpaské skály společně se sousedními Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině.

ČTK
Foto: Michal Bogáň