Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Skiareály hlásí ideální podmínky, v kraji je v provozu přes 80 km sjezdovek

9. 2. 2023

page.Name
Lyžařské areály v Krkonoších a Orlických horách hlásí nejlepší podmínky v současné zimní sezoně. V provozu je přes 80 kilometrů upravených sjezdovek a desítky kilometrů běžkařských tras. Očekávané víkendové oteplení by nabídku středisek ovlivnit nemělo, vyplynulo ze čtvrtečního vyjádření zástupců areálů. V provozu jsou také některé menší podhorské skiareály.

V největším krkonošském lyžařském středisku Špindlerův Mlýn se lyžuje zhruba na 25 kilometrech sjezdovek. „Podmínky jsou perfektní, co jsme potřebovali dosněžit, to se během mrazivých dnů povedlo. Lze hovořit o nejlepších podmínkách během celé sezony. Na sjezdovkách je v průměru okolo 60 centimetrů sněhu. Drtivá většina areálu je v provozu,“ uvedl Adam Svačina ze špindlerovského areálu.

V okolí Špindlerova Mlýna si přijdou na své také běžkaři, upraveny jsou desítky kilometrů běžkařských lyžařských tras. „Oteplení se vůbec nebojíme, sjezdovky máme připravené tak, že i delší obleva by nehrála žádnou roli,“ dodal Svačina.

Ve SkiResortu Černá hora - Pec se lyžuje ve všech areálech. V provozu je také lyžařský přejezd SkiTour mezi Černou horou a Pecí pod Sněžkou. Pro běžkaře jsou upravené tratě na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou a ve Velké Úpě. „Ve SkiResortu Černá hora - Pec panují skvělé podmínky. Lyžuje se na téměř 50 kilometrech upravených sjezdovek na jeden skipas,“ sdělila mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Ideální podmínky pro lyžování hlásí také v orlickohorských areálech v kraji, v Říčkách a Deštném. V Deštném bude o víkendu v provozu již celý areál, tedy asi pět kilometrů sjezdovek. „Areál pojede o víkendu ze sta procent, řešíme ještě nějaké drobnosti. Už nyní je ale areál z většiny v provozu. Podmínky jsou skvělé, využili jsme mrazivé dny k dosněžení, připadl i přírodní sníh. Podmínky pro lyžování jsou téměř ideální,“ řekl Petr Prouza z deštenského areálu.

Na hřebenech Orlických hor je přes 60 centimetrů sněhu, na hřebenech Krkonoš 100 až 150 centimetrů sněhu. V Krkonoších je více něhu na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech.

V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí z třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Druhý lavinový stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. Tendence lavinového nebezpečí je podle horské služby setrvávající. V Orlických horách se lavinový stupeň vzhledem k charakteru pohoří nevyhlašuje.

O nadcházejícím víkendu se v Česku oteplí a přibude oblačnosti. Teploty přes den se zvednou nad nulu. Meteorologové očekávají srážky. Na horách bude nejprve sněžit, později může pršet i ve vyšších polohách.

ČTK
Foto: Michal Fanta