Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Snažíme se děti přivést na jiné myšlenky, říká zdravotní klaun

9. 2. 2023

Lidé, kteří dělají tohle povolání, mají velké srdce. Náplní jejich práce je totiž chodit s červeným nosem a ukulele za nemocnými dětmi a snažit se je rozveselit a přivést na jiné myšlenky. Hostem podcastu Vítka Martince byl zdravotní klaun, herec a pedagog Petr Vrběcký z Trutnova.

„Dělat zdravotního klauna, není jen o tom být dobrý herec, člověk taky musí mít rád děti. Klauniáda není pevně vystavěná, vždy je to tak z 50 procent improvizace. Když je dětem v nemocnici lépe, tak i dovádí. Když jsou naopak po operaci nebo před operací, musí ležet a mohou být trochu ve stresu, tak jsme tam od toho, abychom je přivedli na jiné myšlenky,“ vypráví o netradičním povolání.

Do nemocnice prý za dětmi chodí zdravotní klauni vždycky ve dvojici. „Má to vlastně hrozně jednoduchý námět. Jsme dva klauni, jeden je blbý a druhý je ještě blbější. Ten, co je jenom blbý, tak si mysli, že je chytrý a snaží se tomu druhému pomáhat. Ten druhý to vůbec nechápe a vzniká kontrast mezi jejich charaktery. Kromě toho se snažíme reagovat na podněty dětí, to už je spíš ta improvizační část,“ vysvětluje koncept takzvané klauniády Petr Vrběcký. 

V rozhovoru také prozradil, že zdravotní klauni chodí zhruba čtyřikrát ročně na workshop, kde se tohle netradiční povolání učí. „Opakujeme si to, co funguje, potkáváme se s novými instruktory a učíme se nové věci,“ říká.

I když zdravotní klauni chodí rozdávat radost, pro ně samotné jsou některé chvíle psychicky náročné. „Když jdete třeba k malému dítěti, které má leukemii, tak to opravdu není jednoduché. Když jdeme za takovým pacientem, musíme se opravdu zkoncentrovat a říct si s kolegou, že se jde na těžký pokoj. Máme vždy informace od sestřiček, co můžeme dělat. A pak se musíte zhluboka nadechnout a velmi citlivě sledovat jakoukoliv reakci těch dětí, protože jim bývá opravdu špatně. Jsou napíchnutí na chemoterapii, někdy tam leží i měsíce, takže i ten psychicky stav je těžký. Jako zdravotní klaun se ale musíte nad to povznést a zkusit být s tím dítětem v interakci, že je vlastně vše v pořádku, že se nic neděje, že teď tady prostě jako je a za chvíli půjde domů,“ říká o nelehkých chvílích.

Zdravotní klauni chodí zabavovat většinou děti. Petr Vrběcký má ale zkušenost i s trochu jiným publikem. „Navštěvujeme ve východních Čechách i LDN ve Sloupnici, kde jsou babičky a dědečkové, kteří tam tráví zbytek svého života. Ta klauniáda je tam trochu jiná, je založená na písničkách a na povídání. Klienti nám také sami vypráví svoje příběhy. Často je moc nemají komu sdělovat, takže i proto si nás tam tak oblíbili,“ líčí zdravotní klaun. 

Čím chtěl být Petr Vrběcký jako malý kluk? Jak se vůbec k profesi zdravotního klauna dostal? Jak vzpomíná na herecká léta v Klicperově divadle? To a mnohem více se dozvíte v nejnovějším podcastu Vítka Martince.

Vítek Martinec
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek