Sobota

2. prosince 2023

Nyní

-5°

Zítra

-4°

Svátek má

Zachraňovat životy pomohou nové multifunkční monitory s defibrilátorem

14. 2. 2023

page.Name
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje s podporou kraje pořídila za téměř pět milionů korun devět nových multifunkčních monitorů životních funkcí s defibrilátorem. Mají je všechny výjezdové vozy záchranné služby včetně vrtulníku. Jde o obměnu a doplnění tohoto vybavení. Nákup přístrojů je dílčím výstupem projektu, který má zvýšit připravenost záchranářů, projekt počítá s výdají 95 milionů korun. ZZS KHK má těchto přístrojů více než šest desítek.

Multifunkční monitor s defibrilátorem monitoruje životní funkce, měří tlak, sleduje srdeční akce pacienta a v případě jejich změny okamžitě upozorní posádku výjezdové jednotky.

„Přístroj také umožňuje komunikovat s elektronickou databází záznamů o výjezdech, takže pošle získané údaje bezdrátově přímo do tabletu výjezdové skupiny, kde se přiřadí do zdravotnické dokumentace pacienta. Defibrilátorem lze podat léčebné výboje v manuálním nebo automatizovaném režimu, ten v našich podmínkách využívají hlavně nelékařské výjezdové skupiny,“ uvedl mluvčí krajské záchranky Ivo Novák.

Pomocí speciálních elektrod mohou záchranáři s přístrojem podle něj provádět také zevní kardiostimulaci.

„Devět nových přístrojů použijeme k obměně a doplnění současného stavu, tak aby v každém vozidle byl vyhovující moderní přístroj, který dokáže všechny tyto funkcionality poskytnout,“ doplnil Novák.

Zdravotnická záchranná služba je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje.

ČTK
Ilustrační foto: Jan Bartoš