Pondělí

11. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Futuristická vize centra Trutnova nabízí změnu hlavně kolem Uffa

7. 3. 2013

page.Name
Zdá se vám, že už v centru Trutnova není místo pro nové stavby? Tak to se mýlíte! Je tam třeba místo na novou knihovnu, kino, obchodní dům a byty. Loni student architektury Jaroslav Voceďálek překvapil Trutnovany zajímavým návrhem na přeměnu Úpského nábřeží v moderní ulici nazvanou Nábřeží Václava Havla. Letos přišel s dalším návrhem, jak změnit naše město. V rámci předdiplomního projektu zpracoval Urbanistickou studii centra Trutnova.

Návrh v první řadě poukazuje na možný vznik nových staveb, hlavně na dosud nevyužitých místech. Například na škvárovém parkovišti vedle soudu. Voceďálek se ale nedrží už kdysi zveřejného záměru obchodního domu s odbavovací halou uvnitř. Na volné ploše by vystavěl objekt odbavovací haly s multifunkčním objektem zastřešující menší multikino, hotel a v přízemí pasážový obchodní prodej.

„Řekl bych, že v Trutnově moderní hotel v centru chybí, místo vedle Uffa by mohlo být komerčně hodně zajímavé. Multikino jsem navrhl proto, že mladí lidé podle mne do dnešního trutnovského kina nepůjdou, i když toto kino jako stavba má v Trutnově své dominantní místo. Radši pojedou do Hradce Králové. Tak jsem tady menší multikino navrhl,“ ukazuje Voceďálek.

Urbanistická studie zkoumá a analyzuje stávající stav území části centra města Trutnov a reaguje na něj návrhem revitalizace formou dostaveb stávajících proluk, přestaveb stávajících objektů, změnami funkční náplně objektů, výstavbou nových objektů, revitalizací a vznikem nových veřejných prostor jako jsou promenády, ulice a náměstí.

Další novostavba - okresní knihovna - by mohla vyrůst také mezi bývalým okresním úřadem a bankou ČSOB. „Určitě bude knihovna potřebovat do budoucna lepší prostory, tady by to určitě šlo,“ odhaluje začínající architekt odvážné vize. A protože by o pár metrů zkrátil otočku před okresem, vzniklo by tak podle něj u Uffa zcela nové náměstí. „Povedlo by se tak odlehčit Krakonošovou náměstí. Některé kulturní, sportovní nebo prodejní akce by se přesunuly právě sem, jiné, třeba tradiční jarmarky by naopak mohly zůstat na původním místě,“ naznačuje.

Logicky se nabízí otázka, kde budou motoristé parkovat, když u společenského centra vyroste tolik nových staveb? „Moderní trend je parkování v podzemí. I můj návrh s tím počítá, parkování by většinou bylo pod nově vzniklými objekty, podobně jako je to v případě Uffa,“ říká.

Další nová stavba by mohla vyrůst v prostoru za domy mezi ulicemi Spojenecká a Horská. „Dnes jsou tam jakési zásobovací dvory. Podle mne by to bylo ale příhodné místo pro částečnou demolici a novou výstavbu, dle mého návrhu velké hmoty obchodního domu vsazené mezi bloky domů obou ulic. Obchodní dům by měl samozřejmě skloněné střechy aby dobře zapadl mezi okolní zástavbu starého města se sedlovými střechami,“ tvrdí Voceďálek.

Stavět (a tím pádem vylepšit i vzhled) by se mohlo i ve Vodní ulici za kinem. „Místo nevzhledných garáží by se mi ve svahu líbily viladomy zasazené šetrně do svahu pod městskými hradbami - dnes moderní typ bydlení,“ naznačuje.

Ve svých plánech Voceďálek nepočítá jen s novostavbami. U některých objektů navrhuje změnu funkce - například z továrních a výrobních prostor areálu ZPA by udělal byty. „Vznikl by nový bytový komplex, uvnitř zelený dvůr, prostě nové místo pro příjemné bydlení,“ potvrzuje celosvětový trend vytlačovat průmysl za město. Z centra by tím pádem zmizela i nežádoucí nákladní doprava.

Urbanistická vize bude pokračovat v diplomním projektu studií nového náměstí před Uffem do urbanistického detailu veřejných prostor a fasád novostaveb.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz