Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Jak by mohlo vypadat nábřeží řeky Úpy? Student architektury nabídl vlastní vizi

21. 9. 2012

page.Name
Radnice počítá do budoucna nejen s přeměnou pěší zóny, ale rovněž s modernizací Úpského nábřeží. Jednu z možností, jak by mohla vypadat Dolní Promenáda, nyní navrhl místní student architektury a urbanismu na pražské ČVUT, pětadvacetiletý Jaroslav Voceďálek (na snímku).

PRAHU JSEM NECHTĚL A NÁMĚSTÍ UŽ KRESLIL NĚKDO JINÝ
V rámci školní seminární práce se zaměřil na úsek od kina Vesmír až k Nádražnímu mostu u Okresního soudu. „Nábřeží by v těch místech mohlo vypadat mnohem lépe, prostor by mohl být lépe využitý a navíc by nedocházelo ke kolizím mezi chodci, bruslaři a cyklisty,“ naznačil Jaroslav Voceďálek.

Jako Trutnovan moc dobře ví, o čem mluví. Místo zná velmi dobře. „Studuju architekturu a urbanismus. Mohl jsem si pro svoji práci vybrat něco v Praze, něco, co mi nic neříká. Já chtěl ale něco tady doma. Nejprve mě napadlo Krakonošovo náměstí a přilehlá Horská ulice. Sešel jsem se na odboru rozvoje města a plánování s Markem Hlízou, který mi ale řekl, že by je spíš víc zajímala studie nábřeží,“ přiznal.

Cesta podél řeky je mezi zdejšími lidmi populární. Denně se po ní projdou stovky chodců a maminek s dětmi, svezou se po ní stovky cyklistů a jezdí po ní desítky in-line bruslařů. „Všichni se tam potkávají. Navíc v některých částech nábřeží jezdí i auta. Nejtěžší bylo vymyslet vše tak, aby chodci měli svoji klidnější část, nedocházelo přitom ke kolizím s ostatními a také auta nějak opticky oddělit od ostatních,“ upřesnil Voceďálek.


Prostor před kinem Vesmír navržený Jaroslavem Voceďálkem.

PĚŠÍ, CYKLISTA NEBO MOTORISTA - KAŽDÝ MUSÍ MÍT SVŮJ PRUH
Dnes promenádu vlastně tvoří nevyužívaný pás trávníku a asfaltu, který je podélně rozdělen na dva pruhy a ve kterém se míjí chodci, cyklisté, bruslaři i auta. Voceďálek přišel se zajímavým návrhem. Místo jednoho pruhu pro všechny navrhuje pruhy tři, ale oddělené. Jeden je pouze pro pěší a vede těsně podél stávajících domů. Lidé by se tak při vycházení z obchůdků, například vedle kina, nemuseli obávat, že vstoupí do dráhy právě projíždějícímu kolu.

Druhý provozní pruh (pro bruslaře a cyklisty) se táhne hned vedle řeky. A třetí, který by byl mezi oběma pruhy, by je vzájemně oddělil. Zároveň by byl určen pro odpočinek, kromě laviček by ho tvořily i stromy a kameninové kostky. „Mám v návrhu i prostor pro oblíbené výstavy soch v ulicích,“ řekl Voceďálek.

Kdo namítne, že tři pruhy jsou na promenádě i dosud, má pravdu. Jenže jsou velmi úzké a chodci s cyklisty jsou u sebe tak blízko, že střety jsou prakticky nevyhnutelné. Jediné místo, kde se mohou podle návrhu uvedené skupiny lidí potkat, je u Obchodní akademie. Tam se totiž pruhy překříží, takže na zbytku promenády ve směru k soudu bude naopak u řeky pruh pro chodce a u domů pruhy pro auta a cyklisty.

"U tamní cukrárny jsem navrhl terasu, stejně tak u Sokolovny, kde by navíc podlaha terasy mohla zasahovat kousek nad řeku, čímž by vzniklo velmi neobvyklé, ale hodně atraktivní místo," usmál se mladý Voceďálek. Sokolovně by pro rovněž slušelo vydávání občerstvení jakýmsi okénkem ven. "Bylo by to snadno řešitelné. Takže projíždějící cyklisté by se například zastavili na pivo, v klidu ho vypili a pak pokračovali dál," řekl.


Část nábřeží mezi kinem Vesmír a Obchodní akademií.

ŠPITÁLSKÝ MOST BY MOHLI CYKLISTÉ PODJÍŽDĚT PO LÁVCE
Zajímavé řešení navrhuje mladý architekt také u kina. Aby zabránil možným střetům cyklistů s auty v tamní frekventované křižovatce, vymyslel speciální cyklolávku, která by vedla v korytě řeky pod Špitálským mostem. „Cyklisté by tak křižovatku vlastně podjeli a zcela by se běžnému provozu vyhnuli. Lávka by byla na konzolách a v případě velké vody by se dala vytáhnout do bezpečné výšky

Další výraznou změnu student Voceďálek navrhuje na ploše u Obchodní akademie. Dosud šedivý plac, jednolitý asfaltový povrch by přetvořil v náměstí s povrchem tvořeným několika obřími čtverci z odlišného materiálu. Změnu navrhuje i pro tamní parkoviště. „Prostě jsem to navrhl jako malé, ale opravdové náměstí. Tedy místo, kde by se lidé mohli posadit a kde by se mohly konat trhy. Uprostřed by mohla být socha Václava Havla s pivním sudem,“ řekl Voceďálek. Právě jméno bývalého českého prezidenta se dostalo i do názvu Voceďálkovy studie - Nábřeží Václava Havla. „Zatím u nás po něm nic pojmenovaného není. Myslím, že tady by se to hodilo,“ doplnil Jaroslav Voceďálek.


Malé náměstí před Obchodní akademií.


Pohled od Malého náměstí směrem k Nádražnímu mostu u soudu. Plocha má být klidovou a odpočinkovou zónou, mladý architekt v ní počítá s umístěním soch a pouličního výtvarného umění.

Hlavním cílem budoucího architekta bylo oživit část města, která sice nevypadá špatně, ale mohla by mnohem atraktivnější vzhled. „Je to zajímavý pohled, tentokrát mladého člověka. Zaujalo nás to, určitě je to nápad, který je využitelný, i proto jsme ho vyvěsili. Přeměněné nábřeží by do budoucna mohlo být jednou z nejhezčích částí Trutnova,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec. Kdy se město skutečně do modernizace může pustit ale neřekl. "Všichni víme, jaký je momentálně stav veřejných financí," dodal.

Návrh Jaroslava Voceďálka si můžete detailně prohlédnout na následujícím obrázku a také na úřední desce trutnovské radnice před Novou radnicí.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz