Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Vize, které zůstaly jen na papíře (3): Pivovar měl dostat zcela novou tvář

13. 3. 2013

page.Name
Na konci sedmdesátých let a na začátku let osmdesátých měl trutnovský pivovar dostat zcela novou tvář. Projektovou dokumentaci pro tento záměr vytvořil brněnský podnik Potravinoprojekt. Podle pamětníka a akademického architekta Pavla Provazníka z Brna měla práce na projektech pro pivovar takřka politický rozměr.

„Napřed dílčí akce, pak studie rozvoje pro argumentaci s městem, které chtělo pivovaru sebrat pozemky a na nich postavit stranický sekretariát okresního výboru KSČ,“ vrací se do minulosti architekt.

Pivovar naštěstí díky pečlivému zpracování a pádné argumentaci své rozvojové území obhájil a mohla začít první etapa výstavby: cylindrokónické tanky, výrobně technický blok a etapovitá stavba stáčíren 1979 až 1983.

Z této doby existují studie souboru staveb. „Rozporcování poměrně náročné výrobní stavby takového účelu vedlo v té době až k stavebně technickým absurditám, jako například výstavba z ocelokolen pro zemědělské účely,“ uvedl Provazník.

Navíc pivovar musel stále používat pro výrobu technologické páry a vytápění hnědé uhlí. „Proto byla řešena téměř v centru města Trutnova krytá skládka uhlí - mohutná plechová sila, tehdy pro ten to účel převládající, aby bylo možno vytvořit velkou zásobu surovin pro výrobu a aby v zimě nebyla ohrožena výroba piva a zásobování Krkonoš,“ vzpomíná architekt.

Po roce 1990 již pivovar u podniku Potravinoprojekt nic neobjednával, zrušeny byly Východočeské pivovary a v roce 1992 i brněnský projektový ústav.

Hynek Šnajdar
redakce@trutnovinky.cz