Lukáš Čížek zaútočí na olympiádě kuchařů na zlato
26. 11. 2019

Gastronomická olympiáda (tradičně se pořádá v Německu, letos se uskuteční v termínu 14. až 19. února 2020) se stejně jako olympijské hry ve sportu koná jednou za čtyři roky. Obvykle se jí účastní až 1 600 soutěžících z minimálně 32 zemí. „V příštím roce bude soutěž rozdělena do pěti dnů,“ říká Lukáš Čížek, který na posledním olympijském klání vybojoval stříbrnou medaili. „Ambice mám velké, letos jsem přivezl z mistrovství světa bronz. Nicméně rád bych se popral o zlato,“ dodává a netají své ambice.
Z České republiky se olympiády obvykle účastní jen dva kuchaři v kategorii jednotlivců, avšak cukráři mají mnohem četnější zastoupení. Přestože Čížek v minulosti obdivoval a stále obdivuje národní tým kuchařů a chtěl by se do něj dostat, v současné době se podle svých slov veze „na vlně jednotlivce“, což mimo jiné skýtá výhodu, že může vystupovat sám za sebe a dělat si vše podle svého. Na stuttgartskou olympiádu chystá pětichodové menu a výběr finger food. O řadě jídel, která bude prezentovat, už má jasno. „Facebook a Instagram chrlí neskutečné množství receptů a nádherných fotek jídel, už si z toho pomalu skládám menu, se kterým bych tam mohl zabodovat,“ říká.
Díla soutěžících kuchařů hodnotí porota, která se skládá ze šestnácti lidí, kteří jsou z celého světa. „Oni viděli už leccos, a proto je vždy dobré je něčím překvapit, aranžováním či technologií,“ přemítá vrchlabský kuchař. Porota boduje samotný pokrm, vzhled, jak je naaranžován, hodnotí se jeho servis, aby to ladilo. „Na nějaké procento má vliv i celková tabule a to, jaké technologie jsem použil,“ vysvětluje. Soutěžící nemají stanoveno, jaké suroviny mají použít. Vesměs se však snaží držet roční doby a v tu dobu nejčastěji využívaných surovin. „V době olympiády je venku zima a podle toho bych měl volit i podzimní/zimní suroviny a nemít tam nějaké letní křiklavé věci,“ dodává.
Samotná prezentace probíhá tak, že výstavní plocha se otevírá v 5 hodin ráno a na naaranžování jídel mají kuchaři dvě hodiny, více ani minutu. Pak nastupuje porota. Ale soutěž není o tom, že by po rotci ochutnali každé jídlo. Soutěž je zaměřená na výstavu jídla. Tato skutečnost má výhodu v tom, že si kuchaři mohou velkou část pokrmů přivést předpřipravenou již ze svých restaurací a provozoven. A tak to činí i Lukáš. „Řadu věcí si přivezu hotovou už odsud, na místě jídlo jen sestavím a dodělám například křehké věci. Jídlo musí dobře vypadat, být svěží a vydržet atraktivní i 8 hodin, protože po porotě do výstavního pavilonu nastupuje veřejnost, která tam je po celý den,“ uzavírá.
Vedle příprav na gastronomickou olympiádu a šéfování (nejen kuchyni) v restauraci Farma zajišťuje Lukáš Čížek i cateringový servis a dělá kurzy vaření. Oboje si u něho mohou objednat jak jednotlivci, tak i firmy. „V rámci kurzů si u nás v kuchyni každý všechna jídla sám uvaří, pak si k tomu sedneme a povídáme si o tom, dáme si dobré víno a jdeme na další chod,“ popisuje kuchař, podle kterého jsou podobné akce oblíbené jako firemní teambuildingy nebo vhodné jako vánoční dárek pro rodinné příslušníky nebo kolegy.
RECEPT / Ingredience a postup na 6 porcí POSTUP Mufloní hřbet: |
Jiří Štefek
redakce@trutnovinky.cz
foto: Jiří V. Novotný