Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Let ze střechy Luční boudy. Američan napodobil skok po 91 letech

16. 3. 2020

Let ze střechy Luční boudy. Američan napodobil skok po 91 letech 0 snímků
Mnoho lidí, kteří šli po chodbě Luční boudy od recepce k restauraci, viděli ikonickou fotku ze skoku ze střechy Luční boudy, kterou odvážně uskutečnil v roce 1929 Otto Berauer. Všichni se vždy zajímali o to, jak to tehdy dokázal, a na nejstarší chatě na hřebenech Krkonoš se rozhodli to zopakovat.

„Na Luční boudě se chci vracet k historii, protože jsem přesvědčena, že se tam jednak můžeme poučit, dobré věci znovu využít a ty špatné už nikdy neopakovat,“ uvedla majitelka Luční boudy Klára Sovová, která nám přináší reportáž přímo z místa opakování tohoto smělého pokusu.

U zrodu nápadu stál fotograf Jiří Šimeček, kterého myšlenka opakování velkého skoku napadla právě při prohlížení fotek z historie Luční boudy. Jemu se pak podařilo přesvědčit českou pobočku firmy Redbull, že by do toho mohli jít.

Definitivní rozhodnutí o kaskadérském kousku nakonec padlo díky přítomnosti světové lyžařské skokanské špičky v Deštném na závodech bigair. Jeden z nejlepších lyžařských skokanů Nick Goepper z USA se rozhodl, že do toho půjde a po 91 letech skok napodobí. „Prosila jsem Krakonoše, ať pošle v únoru ještě trochu sněhu a nakonec se to povedlo,“ usmála se Klára Sovová, že při letošní na sníh skoupé zimě ve druhé půlce února přeci jen ještě něco napadlo.

Podle dobové fotky s Ottou Berauer byl tedy na 2. března 2020 připravován dvanáctimetrový skok ze střechy Luční boudy.

Nick Goepper je - jak všechny dámy určitě potvrdí - velký fešák. „Já můžu z osobní zkušenosti potvrdit, že je také velice milý a hlavně totální profesionál. Sám si upravoval doskok a z tváře mu ani na okamžik nezmizel úsměv,“ prozradila Klára Sovová a dodala, že hodně ho zaujala historie Krkonoš. Trutnovska i Luční boudy, ostatně se líbila celému týmu, Američané prostě podobné věci umí ocenit. Vždy jsou překvapeni, jak hluboko do minulosti mohou nahlédnout.

Zajímavá byla i profesionalita celého týmu Redbull. Tým přijel den před skokem a společně s rolbami z Luční boudy se připravoval doskok. Z fotek je vidět, jak vysoko byl sníh navýšen, aby si skokan mohl přesně vyměřit dopad. „Vzhledem k přísným podmínkám KRNAPu jsme se museli vejít jen na cestu,“ podotkla. Po prvních asi sedmi tréninkových seskocích, které byly mimořádně náročné kvůli mlze, se musel zúžit dopad, aby byl co nejvíce podobný dobové fotografii.

Ze začátku počasí aktérům akce nepřálo a tak jim nezbývalo nic jiného, než hypnotizovat předpověď a držet si palce. Okolo třetí odpoledne vysvitlo slunce a rozehnaly se mraky. „Sami na mé amatérské fotce můžete vidět, jaký pohled se sluncem v zádech je. Skok se povedl a vznikly fotky světové úrovně,“ líčila Klára Sovová.

O celé věci mohla jen v náznacích informovat na Facebooku Luční boudy, vše ostatní si vzal pod křídla Redbull. „Dnes je vše dokončeno a já se můžu pochlubit společnou fotkou s týmem Redbull, kterému za ten zážitek děkuju,“ sdělila s tím, že by dále chtěla poděkovat Nemocnici ve Vrchlabí, Medical  Pointu, která zařídila lékařskou podporu. Hasiči na fotografii trénovali na Výrovce, šli okolo a ocenili výkon olympijského vítěze.

Majitelka Luční Boudy doufá, že vás těchto pár fotografii ze zákulisí v článku navnadí se podívat na unikátní fotografie a video na redbull.cz/timedrop. Podle ní porovnání fotografie z roku 1929 a 2020 dopadlo na výbornou.

„Jsem hrdá na lidi z Luční boudy, že se nám podařilo zorganizovat takto unikátní projekt, který zviditelní Trutnovsko a naše krásné Krkonoše po celém světě,“ uzavřela.

(bog, kso)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Kláry Sovové