Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

20°

Svátek má

Zemřel kameraman, muzikant a skvělý člověk František Tůma z Vrchlabí

11. 3. 2020

page.Name
Byl nepřehlédnutelný. S kamerou v ruce nevynechal žádnou vernisáž v Galerii města Trutnova, hrál na baskytaru, fotil vesmírný svět, předtím létal na větroních, byl optimista a když měl trable, okolí tím nezatěžoval. „Kdybych najednou zmizel, ani snad o tom nepište,“ řekl nám na nedávné vernisáži výstavy fotografií horolezecké legendy Jana Červinky, kterou natáčel, skvělý kumpán František Tůma z Vrchlabí.

V těchto dnech přišla velmi smutná zpráva, že v neděli v nedožitých šestašedesáti letech zemřel. Byl vážně nemocný, ale nedával to nijak najevo. Stále chodil točit výstavy, byl dobře naladěn a nic nenasvědčovalo tomu, že se blíží konec. Ten nyní k zármutku rodiny, kamarádů a kolegů přišel.

„Františku už tě nepotěší, že Francouz jsi a ze vsi zdejší,“ uvádí parte citát francouzského básníka Françoise Villona. Poslední rozloučení s Františkem Tůmou, touto výraznou regionální kulturní osobností, se uskuteční v pondělí 16. března ve 14 hodin v Augustiniánském klášteře ve Vrchlabí. Trutnovinky v této souvislosti vyjadřují rodině upřímnou soustrast.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Ctibor Košťál