Středa

28. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kraj rozšíří za 160 milionů korun domov seniorů Tmavý Důl

8. 6. 2020

page.Name
Královéhradecký kraj zahájil stavební práce na rozšíření domova seniorů v Tmavém Dole na Trutnovsku. Jeho kapacita stoupne z nynějších 100 lůžek o dalších 56. Vzniknou v novém objektu za 160 milionů korun včetně DPH. Stavba by měla být hotova v červenci 2021, uvedli zástupci kraje. Domov v Tmavém Dole, který leží u Rtyně v Podkrkonoší, patří mezi největší zařízení svého druhu na Trutnovsku.

Investice v Tmavém Dole má pomoci naplnit plán kraje vybudovat do roku 2026 v domovech pro seniory 1000 nových lůžek. Nyní má kraj v zařízeních pro seniory asi 2500 lůžek.

"Potřebujeme nejen zvyšovat kapacity sociálních zařízení, ale také dbát na komfortní potřeby klientů. Výstavbou zcela nového oddělení dojde k zásadnímu zlepšení kvality poskytovaných služeb," řekl k investici v Tmavém Dole náměstek hejtmana pro sociální věci Vladimír Derner (KDU-ČSL). Domov v Tmavém Dole je určen pro lidi starší 65 let, kteří vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu potřebují pravidelnou pomoc.

Třípodlažní objekt nového oddělení vyroste na místě již zdemolovaných objektů prvního oddělení a budovy kanceláří. "Na stavbu poskytlo dotaci 50 milionů korun ministerstvo práce a sociálních věcí, přes 110 milionů korun financuje kraj ze svého rozpočtu," uvedl radní kraje pro investice Václav Řehoř (ODS).Hradecký kraj do zvyšování kapacit domovů důchodců investuje stovky milionů korun. Letos chce kraj kromě Tmavého Dolu zahájit i výstavbu domovů pro seniory v Borohrádku a v Opočně a začít s rekonstrukcí domova důchodců v Žacléři. Celková investice bude činit přes 460 milionů korun a díky ní přibude 210 lůžek.

Kraj také chystá rozšíření domova seniorů v Pilníkově na Trutnovsku o 41 lůžek za 135 milionů korun. Ve Vrchlabí by kapacita domova pro seniory měla vzrůst o polovinu na více než 100 lůžek, investice má činit asi 80 milionů korun. Významnou investicí za několik stovek milionů korun bude rozšíření domova důchodců v Hradci Králové asi o 120 lůžek.

ČTK
Foto: Královéhradecký kraj