Neděle

3. března 2024

Nyní

10°

Zítra

11°

Svátek má

Kraj dá dvorské zoo na pokrytí koronavirových ztrát 13 milionů

9. 6. 2020

page.Name
Královéhradecký kraj pošle Zoo Dvůr Králové nad Labem na vyrovnání ztrát způsobených pandemií koronaviru 13,43 milionu korun. Podporu zoo doporučila rada kraje a definitivně by ji měli schválit krajští zastupitelé 22. června. Novinářům to dnes řekl radní pro zemědělství a životní prostředí Karel Klíma. Dvorský safari park patří Královéhradeckému kraji a s více než půl milionem návštěvníků ročně je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech.

Zoo byla od 16. března kvůli pandemii zcela uzavřena, od 27. dubna lidé mohli navštívit venkovní prostory a vjet autem do areálů safari s volně žijícími zvířaty. V pondělí 25. května zoo otevřela všechny expozice a vrátila se k normálnímu provozu.

Celkový výpadek v příjmech zoo vyčíslila na 23 milionů korun. Peníze od kraje by měly zoo pokrýt ztráty z výpadku tržeb ze vstupného a dalších aktivit týkajících se návštěvníků zoo. Nebudou pokrývat výpadek výnosů z hotelu a kempu.

Klíma uvedl, že zoo si na svůj provoz dokáže vydělat zhruba ze 70 procent, což je podle něj mimořádně dobrý výsledek. Zatím kraj letos zoologické zahradě formou tzv. vyrovnávací platby závazku veřejné služby poslal 61 milionů korun. "Rozsah aktivit zoo je pro celý region jedinečný a svým posláním a činností naplňuje službu obecného zájmu," řekl.

Zoo již dříve kvůli výpadku příjmů přistoupila k úsporám. Odložila některé opravy, zrušila plánované zvýšení platů zaměstnanců a nebude tvořit rezervní fond na opravy pro rok 2021. Zoo například odložila výměnu střechy v pavilonu ptačí svět za několik milionů. Odložením plánovaného pětiprocentního zvýšení mezd by měla zoo ušetřit asi šest milionů korun.

ČTK
Foto: Safari park Dvůr Králové nad Labem