Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Měděný důl Bohumír láká na tajuplné podzemí

17. 6. 2020

page.Name
Už jste někdy byli v podzemí? Pokud zní vaše odpověď NE, tak neváhejte a rozjeďte se do nedaleké Jívky. Podzemí bývalého rudného dolu Bohumír, kde se historicky těžila měděná ruda, je připraveno vydat návštěvníkům svá veškerá tajemství.

Pokud ovšem vaše odpověď zní ano, tak neváhejte s návštěvou také. Můžete si pak sami porovnat různé doly a podzemí, jejich historie, metody ražby i jednotlivé osobní příběhy.

Důl Bohumír byl těžen od roku 1853 a délka jeho podzemí je téměř 400 metrů. Závěr prohlídkové trasy graduje adrenalinovým žebříkovým výstupem svislou větrací šachtou na povrch země. „Tuto část ale není nutné absolvovat,“ hlásí vedoucí pracoviště Květa Jirmanová.

Důl Bohumír se nachází v areálu společnosti Gemec-Union. Návštěva dolu je vhodná za každého počasí. Otevřeno je denně. Prohlídky se konají v časech 10, 12, 14 a 16 hodin.

Pokud by vám ale hornictví ani tak nestačilo, můžete se ještě zajít podívat i do hornického skanzenu v Žacléři, kde si letos připomínají 450 let od první zmínky těžby černého uhlí na Žacléřsku. Ve skanzenu vás čeká výlet do podzemí i na vyhlídkovou těžní věž, ale také si prohlédnete šatny, lampovnu, vozíkový oběh i úpravnu uhlí.

Více informací a rezervace prohlídek na www.djs-ops.cz.

(bog, kji)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv dolu Bohumír