Pondělí

11. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Práce na trase z Růžové hory na Sněžku skončí do konce září

9. 9. 2020

page.Name
Stavební práce na turistickém chodníku mezi stanicí lanovky na Růžové hoře a odbočkou na Traverz pod vrcholem Sněžky by měly skončit do konce září. Poté budou stavbaři dodělávat prostranství u stanice lanovky na Růžové hoře, to ale na průchod po stezce nebude mít zásadní vliv. ČTK to ve středu řekl Pavel Klimeš ze stavební firmy. Opravovaný úsek je součástí frekventované přístupové trasy na Sněžku od Růžové hory.

„Vše běží podle plánu, většinu povrchu máme ve finále. Tento týden je chodník průchozí bez omezení, příští týden se ještě vrátíme se stroji, průchod lidem to už zásadně neztíží,“ uvedl Klimeš.

Ve směru od stanice lanovky je chodník v úseku asi 250 metrů betonovo-žulový, následuje úsek dlouhý 1150 metrů na povrchu tvořený zaválcovaným jemně drceným žulovým pískem a poslední úsek před odbočkou na Traverz tvoří tzv. štět.

„Štětování je prastará metoda, kdy jsou kameny do cesty vkládány na výšku. Jde o staletími prověřenou techniku stavby cesty, která je pak velmi odolná vůči zátěži a povětrnostním vlivům. Také dále na Sněžku je chodník vyštětovaný,“ přiblížil Klimeš.

Stavbaři zvažovali na několik dní uzavření chodníků pro turisty. K tomu, ale nakonec nepřistoupili, průchod lidí staveništěm byl možný s omezením. V srpnu se lidé mohli setkat s omezením také na turistické trase Spálený Mlýn - Janovy Boudy - Portášky - Růžová hora, kudy nákladní auta vyvážela materiál na opravu turistického chodníku.

Turistickou trasu mezi Růžovou horou a Sněžkou stavbaři opravují postupně, s úsekem od Traverzu na vrchol začali loni a letos práce dokončili. Letos začátkem června navázali rekonstrukcí úseku od stanice lanovky na Růžové hoře na Sněžku po Traverz.

Od úterý již mohou turisté ze Sněžky sestoupit takzvanou řetězovou cestou, která vede po polské straně hory. Kvůli velkému náporu turistů byla cesta pro sestup v červenci a v srpnu podle nařízení Poláků uzavřena.

ČTK
Foto: Michal Bogáň