Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

První svobodné volby v Krkonoších se nesly na vlně euforie

5. 6. 2020

page.Name
První svobodné volby v tehdejším Československu po pádu komunismu se před 30 lety ve východních Krkonoších nesly na vlně euforie, doprovázela je rekordní volební účast přes 90 procent a nevídaný aktivismus. Nikdy později se tam nic takového neopakovalo, řekl ČTK spoluzakladatel Občanského fóra (OF) v oblasti Pece pod Sněžkou, nyní podnikatel a krajinný ekolog Pavel Klimeš. V roce 1990 byl členem OF v okrese Trutnov a podílel se na výběru kandidátů.
"V polistopadové době to byly vůbec ty nejjednodušší volby. V našem regionu OF vše jiné převálcovalo. Neznám nikoho, kdo by nevolil OF. Sestavování kandidátky bylo hektické, neměli jsme zkušenosti," řekl ČTK Klimeš, který žije v Horním Maršově na Trutnovsku. Před 30 lety se také spolupodílel na organizaci voleb v horských obcích východních Krkonoš.

"Zapojila se řada lidí, která před tím ani potom s politikou neměla nic společného, včetně mě. Tehdy byli ještě lidé, kteří si zadali s minulým režimem zalezlí, vůbec se neprojevovali, a to trvalo několik let," uvedl.

Podle něj už v té době byla také v OF ve východních Krkonoších patrná ideová nesourodost, která se naplno projevila v únoru 1991, kdy se OF rozpadlo. "O kandidáty rozhodně nouze nebyla, byli mezi nimi 'osmašedesátníci', lidé s levicovými názory, konzervativci. Samozřejmě, že se na kandidátku dostali i špatní lidé. Byli to lidé, kteří uměli rychle mluvit, věděli co říkat, ale nebyl za tím charakter, erudice," řekl ČTK Klimeš.

Za svoji chybu považuje, že neměl v polistopadové euforii sílu na podobné typy ukázat. "Věděl jsem o třech takových. Dodnes mě mrzí, že jsem nebyl důrazný a neřekl, dejte tam někoho jiného," poznamenal.

Krkonoše byly podle něj za minulého režimu z hlediska politického smýšlení specifické. Na horách se vytvořila atmosféra, která přála svobodně smýšlejícím lidem, a to podle něj trvá dodnes. V ústraní působili na horských boudách v různých pozicích k režimu kriticky naladění lidé. Od 70. let disidenti, včetně budoucího prezidenta Václava Havla, dokonce pořádali na hřebenové Cestě česko-polského přátelství jinak nemožné setkávání s lidmi z polské opozice.

"V Maršově v roce 1990 žily dvě starší dámy, které byly minulým režimem perzekuované, zakládaly s námi OF. Měly strach, že volby někdo zmanipuluje, proto v noci na sobotu hlídkovaly kolem místního národního výboru, kde byla volební místnost. Odrážela se v tom jejich životní zkušenost," řekl ČTK Klimeš.

Dvoudenní volby začaly v pátek 8. června 1990. Pod hlavičkou OF tehdy v republice kandidovalo přes deset politických subjektů rozkročených od levice po pravici. Voliči rozhodli o jednoznačném vítězství OF a na Slovensku Veřejnosti proti násilí (VPN). Nástupnickými subjekty OF se staly například ODS, ODA nebo Občanské hnutí. Řada lidí z OF později patřila také mezi viditelné představitele ČSSD.

ČTK
Foto: Miloš Šálek