Pondělí

27. května 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Automobilový průmysl v Americe byl výjimečný, říká Milan Metelka

30. 7. 2020

page.Name
Již tento víkend se uskuteční 5. ročník mezinárodního srazu US vozidel „Krkonoše Amerikou“. Jeho hlavní pořadatel Milan Metelka v rozhovoru pro Vrchlabinky popisuje nejistotu, kdy kvůli epidemii koronaviru nevěděl, zda se letošní ročník vůbec uskuteční, a odkrývá části programu akce.

Na jaře to vypadalo, že se během léta nebude moci cestovat a nebudou ani žádné kulturní akce. Nakonec je to však jinak. Kdy jste se definitivně rozhodl, že letošní ročník akce „Krkonoše Amerikou“ uskutečníte?
Postupná nařízení vlády ČR, děsivě narůstající statistiky a celosvětové šílenství kolem koronavirové krize nenechalo klidné samozřejmě ani nás. Akci jsme rozpracovanou v podstatě zastavili a rozhodli se vyčkávat. Definitivní rozhodnutí akci oživit a zorganizovat padlo v podstatě nedávno a tím se roztočil kolotoč vyřizování a zařizování, abychom nemuseli 5. ročník akce zrušit. Podpořilo nás mnoho lidí, fanoušků, majitelů amerických aut i sám pan starosta města Vrchlabí Jan Sobotka.

Jak jste vy sám prožíval COVIDovou dobu plnou omezení a zákazů?
Já jsem měl to štěstí v neštěstí, jak se říká a počátky této krize mě s rodinou zastihly při našem pracovním pobytu ve Švýcarsku. Náhlé uzavření hranic nám zkomplikovalo návrat a protože jsme měli tu možnost, rozhodli jsme se vyčkávat právě ve Švýcarsku. Denně jsme sledovali české zprávy a snažili se tak vyhodnotit, kdy bude nejlepší vrátit se domů.

Jak moc náročné bylo letošní akci připravit? Jak probíhala komunikace v rámci vaší motoristické komunity?
Tahle otázka je hřebíkem na hlavičku. Bylo to moc náročné. Naše akce je závislá na sponzorech a ti bohužel nedokázali nic přislíbit. Dokonce jsme o nějaké přišli. Měli jsme připraven krásný a bohatý sobotní odpolední program na letišti ve Vrchlabí, který jsme byli nuceni kompletně zrušit. Zrušili jsme i některé další zajímavosti, hosty, kapely. Neustále jsme ale mezi sebou komunikovali přes Facebook a e-mail, volali si a snažili se zůstat pozitivní. Proto věříme, že si nás lidé najdou a přijdou se potěšit tím, co jsme pro ně letos i tak připravili.

Jaký bude program letošního ročníku a na co se mohou návštěvníci těšit?
Zázemí jsme stejně jako loni udělali v Holiday Parku Vrchlabí - Liščí farma, kam se od pátku začnou sjíždět první Ameriky. Tradiční velké setkání se uskuteční v sobotu 1. srpna od 10 hodin na vrchlabském náměstí a přilehlém zámeckém parku. Podle dostupných informací a předpokladů očekáváme za pěkného počasí na 200 až 250 amerických vozidel a motocyklů. Akcí bude provázet oblíbený moderátor Petr Ticháček, na náměstí vystoupí kapely, stejně tak jako večer na Liščí farmě. Víme, že do Vrchlabí letos dorazí skutečné skvosty 50. let a několik unikátů. Ve 13 hodin hodin máme pro návštěvníky připraveno jedno velké překvapení.

Jak moc podle vás ovlivní doznívající (ale stále nemizící) epidemie účast ze strany majitelů vozů?
My doufáme, že co nejméně. Lidé jsou po té divné době většinou natěšení a chtějí se konečně zase normálně pobavit. A my jim k tomu chceme dát příležitost. Koneckonců děláme to pro lidi a tak pro nás bude největší odměnou to, pokud nezůstanou sedět doma a přijdou.Jak byste pozval čtenáře na vaši akci?
Pro mnohé z nás už dnešní Spojené státy americké bohužel nemají ten lesk a slávu. Historii však změnit nelze a to, že automobilový průmysl v Americe byl výjimečný, je prostě fakt. A nás to nepřestává fascinovat a milujeme své staré koráby, bouráky nebo nadupané Muscle cars. Má to pro nás ducha i srdce. A my si myslíme, že tolik krásných amerických aut a motorek se na jednom místě hned tak nevidí. Proto zveme všechny, malé i velké ať přijdou potěšit sebe i nás. Člověk je přeci jen tvor společenský.

Více informací k akci naleznete na www.krkonoseamerikou.cz.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Milana Metelky, Jiří Štefek